Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Okeonos :⁠-⁠P
Üye
1

Dünyanın yörüngesi değişirse ne olur?

294 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Dünyanın yörüngesi, Güneş’in yer çekimi kuvveti ve diğer gezegenlerin etkisiyle belirlenir. Dünyanın yörüngesi elips şeklindedir ve yaklaşık 365 gün 6 saatte bir tamamlanır. Dünyanın yörüngesindeki herhangi bir değişiklik, gezegenimizin iklimi, çevresi ve canlıları üzerinde büyük etkiler yaratabilir.

Dünyanın yörüngesinin nasıl değişebileceğine bağlı olarak farklı senaryolar olabilir. Örneğin, Dünya Güneş’e daha yakın veya daha uzak bir yörüngeye geçerse, ortalama sıcaklık artar veya azalır. Bu da buzulların erimesine veya donmasına, deniz seviyelerinin yükselmesine veya alçalmasına, bitki örtüsünün değişmesine ve canlı türlerinin yok olmasına veya evrimleşmesine neden olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Dünya Güneş’ten çok uzaklaşırsa, gezegenimiz donabilir ve hayat sona erebilir. Dünya Güneş’e çok yaklaşırsa, gezegenimiz aşırı ısınabilir ve hayat sona erebilir. Dünya’nın yörünge hızı da önemlidir. Eğer yörünge hızı çok azalırsa, Dünya Güneş’in yer çekimi kuvvetine karşı koyamaz ve Güneş’e doğru düşer. Eğer yörünge hızı çok artarsa, Dünya Güneş’in yer çekimi kuvvetinden kurtulur ve uzaya fırlar.

Dünyanın yörüngesini değiştirecek bir etki, sadece Dünya’yı değil, Güneş Sistemi’nin geri kalanını da etkileyebilir. Diğer gezegenlerin yörüngeleri de bozulabilir ve çarpışmalar meydana gelebilir. Bu da Güneş Sistemi’nin dengesini alt üst edebilir.

Kaynaklar

 1. Fizikist. Dünya’nın Yörüngesi Değişirse Ne Olur?. Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Fizikist | Arşiv Bağlantısı
 2. B. Kesayak. Dünyanın Yörüngesi Değişirse Ne Olur?. (9 Mayıs 2018). Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Teknoloji Haberleri - ShiftDelete | Arşiv Bağlantısı
 3. B. M. Grup. Dünya'nın Yörüngesi Değişirse Ne Olur? | Bilimfili.com. Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Dünya'nın Yörüngesi Değişirse Ne Olur? | Arşiv Bağlantısı
 4. C. Nast. What Would Happen If The Earth Stopped In Its Orbit?. (31 Aralık 2014). Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2023. Alındığı Yer: WIRED | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Ne kadar ve ne yöne değiştiği ile ilgili bir durum bu. Yörünge değişikliği muhtemelen öncelikle Güneş'ten uzaklığımızı etkileyeceği için Dünyanın sıcaklığı değişir. Yaklaşırsak yanar, uzaklaşırsak donarız. Bu sıcaklık değişimi ile de tüm canlı yaşamı hızlıca değişir, sayısız tür yok olur. Dünyanın yörüngesi değişir de başka gezegenlerin ki değişmez ise Güneş Sisteminin üyelerinin birbirleri ile bağlı oldukları kütleçekim etkisi ile başka gezegenlerin yörüngeleri de bir ölçü değişir. Onlarla çarpışmamız çok düşük olasılık ama yine de mümkün. Özetle her şekilde Dünyadaki yaşam yüksek oranda etkilenir ve değişir. İlk akla gelenler bunlar.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close