Puan Ver
2
Puan Ver

Dünya'nın sonu var mıdır?

Varsayımsal olarak bütün insanların dünya'ya karşı çok bilinçli hareket ettiğini düşünürsek yine de yaşanılabilecek gezegen arayışları devam eder miydi? Yoksa biz ne kadar dikkatli olursak olalım dünya'nın sonu var mıdır?

3
Sedef Karagöz 2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Biz biliyoruz ki gezegenler yıldızların patlaması sonucu oluşan döküntüleridir. Buradan da çok iyi anlıyoruz ki yıldız sonu olan şeylerdir. Bizim gezegenimizin de hem canlılık hem ışık kaynağı olan güneşten faydalanıyor. Güneşimiz genç olmasına rağmen bir gün ölecek. Bu da dünyanın sonu olacağı anlamına geliyor.Dünya ya baktığımız zaman ise sera etkisiyle güneş ışığından gelen ışınların bir kısmını absorbe edilerek sıcaklık sistemimiz ve canlı yaşamına uygun ortam sağlanmış durumda lakin gerek fabrika sanayi gibi atıklar olsun doğaya zarar verip dengeyi bozmaya devam ediyor. Yaklaşık dünyanın var oluşundan 1900’lü yıllara kadar sadece dünyada sera etkisi 1 derecelik değişikliğe neden olurken biz sanayi gazları gibi etkilerle 1900’lerden bugüne 1 derece değişmesine sebep olduk. Bu durumda da olacaklar için Venüs’ün atmosferine göz atmanızı tavsiye ederim.

Favorilerime Ekle
2

Dünyadaki düzen bir devir daim yapan bir makine gibidir kendi kendini yenileyebilir, arındırabilir ve doğal düzen sayesinde (evrim, adaptasyon, doğal seçilim vb.) ekolojik dengenin korunmasına yardımcı olur. Bu ekolojik denge ise enerjiye bağımlı bir dengedir. Dünyadaki canlılık Güneş sayesinde devam eder, ototrof canlılar enerjilerini besin ihtiyaçlarını fotosentez yaparak Güneşten sağlar ve güneş olduğu sürece bu dengenin devam etmesi gerekir ama insanlar bu dengeye karşı olduğu sürece kendi yaşadıkları gezegenle barışık yaşamadıkları sürece bu dengenin çok uzun süre devam edeceğini düşünmüyorum. Biz çevreyi ne kadar korur hayvanların yaşam alanlarını tahrip etmeden doğayla barışık yaşarsak Dünya'nın ömrü de aynı oranda artar...

Favorilerime Ekle
2
Puan Ver
1
Puan Ver

ne yaparsak yapalim, dusebilitesi olan butun meteorlari onlesek dahi dunya'nin bir sonu elbette vardir. gunes'in milyonlarca yil sonunda sisip buyumesiyle bi raddeden sonra dunya yorungesini de asacak kadar buyuyecek boylece gunes dunya'yi yutacaktir. ama endise etmeye gerek yok; o kadar uzun yasayabilecek bi uygarlik kuracaksak zaten dunya bizim tek yasam alanimiz olmayacaktir.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aynı nehirde iki kez yıkanamazsınız: Çünkü nehir aynı nehir değildir ve siz aynı siz değilsiniz.”
Heraclitus
Geri Bildirim Gönder