Sorulara Dön
3
Astronomi & Kozmoloji

Dünya'nın sonu var mıdır?

Varsayımsal olarak bütün insanların dünya'ya karşı çok bilinçli hareket ettiğini düşünürsek yine de yaşanılabilecek gezegen arayışları devam eder miydi? Yoksa biz ne kadar dikkatli olursak olalım dünya'nın sonu var mıdır?

3
416 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Biz biliyoruz ki gezegenler yıldızların patlaması sonucu oluşan döküntüleridir. Buradan da çok iyi anlıyoruz ki yıldız sonu olan şeylerdir. Bizim gezegenimizin de hem canlılık hem ışık kaynağı olan güneşten faydalanıyor. Güneşimiz genç olmasına rağmen bir gün ölecek. Bu da dünyanın sonu olacağı anlamına geliyor.Dünya ya baktığımız zaman ise sera etkisiyle güneş ışığından gelen ışınların bir kısmını absorbe edilerek sıcaklık sistemimiz ve canlı yaşamına uygun ortam sağlanmış durumda lakin gerek fabrika sanayi gibi atıklar olsun doğaya zarar verip dengeyi bozmaya devam ediyor. Yaklaşık dünyanın var oluşundan 1900’lü yıllara kadar sadece dünyada sera etkisi 1 derecelik değişikliğe neden olurken biz sanayi gazları gibi etkilerle 1900’lerden bugüne 1 derece değişmesine sebep olduk. Bu durumda da olacaklar için Venüs’ün atmosferine göz atmanızı tavsiye ederim.

339 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Dünyadaki düzen bir devir daim yapan bir makine gibidir kendi kendini yenileyebilir, arındırabilir ve doğal düzen sayesinde (evrim, adaptasyon, doğal seçilim vb.) ekolojik dengenin korunmasına yardımcı olur. Bu ekolojik denge ise enerjiye bağımlı bir dengedir. Dünyadaki canlılık Güneş sayesinde devam eder, ototrof canlılar enerjilerini besin ihtiyaçlarını fotosentez yaparak Güneşten sağlar ve güneş olduğu sürece bu dengenin devam etmesi gerekir ama insanlar bu dengeye karşı olduğu sürece kendi yaşadıkları gezegenle barışık yaşamadıkları sürece bu dengenin çok uzun süre devam edeceğini düşünmüyorum. Biz çevreyi ne kadar korur hayvanların yaşam alanlarını tahrip etmeden doğayla barışık yaşarsak Dünya'nın ömrü de aynı oranda artar...

284 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

ne yaparsak yapalim, dusebilitesi olan butun meteorlari onlesek dahi dunya'nin bir sonu elbette vardir. gunes'in milyonlarca yil sonunda sisip buyumesiyle bi raddeden sonra dunya yorungesini de asacak kadar buyuyecek boylece gunes dunya'yi yutacaktir. ama endise etmeye gerek yok; o kadar uzun yasayabilecek bi uygarlik kuracaksak zaten dunya bizim tek yasam alanimiz olmayacaktir.

206 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın