Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Dünyanın merkezindeki erimiş demir cekirdek neden manyetik özelliğini kaybetmiyor?

Indiksiyon ısıtıcıyla eritilen demir manyetik özelliğini kaybediyor ve yere düşüyor, Demirin erime noktası 1300 santigrat derece, Dünyanın çekirdeği 5700 santigrat derece oldugu halde nasıl oluyor da dünyanın çekirdeği manyetik alana üretebiliyor?
215 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Umut Kırıkkale
Umut Kırıkkale
4,581 UP
Bilimsever ve Araştırmayı seven bir kişi.

Dünyanın merkezindeki erimiş demir çekirdeğinin manyetik özelliğini kaybetmemesinin sebebi, çekirdeğin yüksek sıcaklığı ve basıncı altında demirin farklı bir kristal yapıya sahip olmasıdır.

Induksiyon ısıtıcıyla eritilen demir, Curie noktası olarak bilinen belirli bir sıcaklığa ulaştığında manyetik özelliğini kaybeder. Curie noktası demir için 770 °C'dir. Bu noktada demirin kristal yapısı değişir ve manyetik alanla etkileşime girebilecek ferromanyetik bölgeler yok olur.[2]

Ancak, Dünya'nın çekirdeğinde demir 5700 °C gibi çok daha yüksek bir sıcaklığa sahiptir. Bu sıcaklıkta demir, "sıvı dış çekirdek" olarak bilinen bir fazdadır. Sıvı dış çekirdekteki demir atomları, Curie noktasının üzerinde olmalarına rağmen, kristal yapılarında hala ferromanyetik bölgeler bulunur. Bu bölgeler, Dünya'nın manyetik alanını oluşturan elektrik akımlarını üretmek için gerekli olan rastgele hareketlerini sürdürürler.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca, Dünya'nın çekirdeğindeki yüksek basınç da demirin manyetik özelliğini korumasına yardımcı olur. Basınç, demir atomlarının manyetik momentlerini hizalamaya yardımcı olur ve bu da daha güçlü bir manyetik alan üretilmesine katkıda bulunur.[1]

Sonuç olarak, Dünya'nın merkezindeki erimiş demir çekirdeği, yüksek sıcaklık ve basınç altında farklı bir kristal yapıya sahip olduğu için manyetik özelliğini kaybetmez. Bu özel kristal yapı ve yüksek basınç, Dünya'nın manyetik alanını oluşturan elektrik akımlarını üretmek için gerekli olan ferromanyetik bölgelerin korunmasına yardımcı olur.

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Temperature Above Which Certain Materials Lose Their Permanent Magnetic Properties. (4 Ocak 2003). Alındığı Tarih: 9 Mart 2024. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Encyclopedia Britannica. Pyrite Structure | Crystallography. Alındığı Tarih: 9 Mart 2024. Alındığı Yer: Encyclopedia Britannica | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close