Puan Ver
1
Puan Ver

Dünyanın manyetik alanından etkilenmeyen, gerçek yönleri gösteren bir pusula yapmak mümkün mü?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Üç çeşit kuzey vardır.

  • Gerçek Kuzey : Kuzey kutbunun olduğu kuzeydir.
  • Harita Kuzeyi : Haritadaki kuzey ve güney çizgilerinin gösterdiği kuzeydir.
  • Manyetik Kuzey : Pusula iğnesinin gösterdiği kuzeydir.Manyetik kuzey bölgeden bölgeye değişiklik gösterir.Bu değişiklik haritalarda belirtilir

Kısaca "Gerçek Kuzey" diye bir nokta yoktur. Bu kullanım alanlarına bağlı olarak değişir. Ayrıca bildiğim kadarıyla dünyanın manyetik alanının sürekli ufak sapmalar yapması, güneşten gelen patlamaların etkisi ( Kuzey Işıkları gözle görülür bir biçimde bu etkiyi göz önüne seriyor ). Tam olarak kuzeyde yaşamıyorsanız, aradaki göz ardı edilebilecek kadar küçük farklar çalışmalara engel olmuyor.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Wikipedia - Kuzey Kuzey çeşitleri
  2. Güneşin Dünyamıza Etkileri Güneş fırtınalarının manyetik alana etkisi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Prensip sahibi insanlar daima cesurdur; ancak bunun tersi her zaman geçerli değildir.”
Konfüçyus
Geri Bildirim Gönder