Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sude Öztürk
Sude Öztürk
14K UP
Üye
5

Dünyanın kütlesi nasıl hesaplanmış ?

1,517 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cengiz Altun
Cengiz Altun
28K UP
Öğrenci

Dünya’nın kütlesi, Newton’un kütleçekim yasasıyla hesaplanmıştır. Bunun için kütlesi bilinen herhangi bir cisim kullanılabilir.

Kütleçekim yasası:

Tüm Reklamları Kapat

F=G×M×m/d²

Uyarlanmış hali:

Tüm Reklamları Kapat

Mdünya=(F×d²)/(G×m)

1 kg kütleye sahip bir cismi referans alır, Dünya'nın yarıçapını ve kütleçekim sabitini yerine koyarsanız Dünya'nın kütlesi olan 6.0×10²⁴ kg elde edersiniz.

205 görüntülenme

Kaynaklar

 1. anonim. Kütle. (28 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 28 Kasım 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Semy Clerk
Semy Clerk
38K UP
Yalnızca Anlamak

-Maddeler arasındaki kütle çekim kuvveti- Bu kuvvet il kez Cavendish tarafından Şekil 5-13'te şematik olarak gösterilen bir düzenekle ölçülmüştü.

Tarihin en büyük fizik deneyleri - UNGO

Tüm Reklamları Kapat

Şekil 5-13

Bu, iki büyük sabit kurşun küre ve burulma deneyi de denen çok ince bir fiberle asılmış bir kolun uçlarındaki iki küçük kurşun bilye arasındaki direkt kuvvetin ilk gösterilişiydi. Fiberin ne kadar burulduğu ölçülerek kuvvetin şiddeti bulunabilir, uzaklığın karesiyle ters orantılı olduğu doğrulanabilir ve ne kadar şiddetli olduğu saptanabilir. Böylece

Tüm Reklamları Kapat

{\displaystyle F=G{\frac {m_{1}m_{2}}{r^{2}}}\ }

formülündeki G katsayısı doğru şekilde saptanabilir. Tüm kütleler ve uzaklıklar bilinmektedir. Bu deneyden G'yi öğrenerek ve Dünya'nın ne şiddetle çektiğini bilerek, Dünya'nın kütlesinin ne büyüklükle olduğunu dolaylı olarak öğreniriz!

Dünya'nın kütlesinin tek saptanabilme yolu budur. G için şu değer bulunmuştur:

G = 6.670 x 10⁻¹¹ Newton . m²/kg²

177 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Rıchard P. Feynman. (2021). Altı Kolay Parça. ISBN: 978-605-106-799-5. Yayınevi: ALFA BİLİM. sf: 136, 137.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close