Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Dünyanın ağırlığı ne kadar? Ve nasıl biliyorsunuz bunu?

Ben 8 yaşındayım :)

2
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Dünya’nın kütlesi, Newton’un kütleçekim yasasıyla hesaplanmıştır. Bunun için kütlesi bilinen herhangi bir cisim kullanılabilir.

Kütleçekim yasası:

F=G×M×m/d²

Uyarlanmış hali:

Mdünya=(F×d²)/(G×m)

1 kg kütleye sahip bir cismi referans alır, Dünya'nın yarıçapını ve kütleçekim sabitini yerine koyarsanız Dünya'nın kütlesi olan 6.0×10²⁴ kg elde edersiniz.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia

Merhabalar Ali Toker

8 yaşında olupta bilimsel şeyler düşünmen ve arastırman beni çok mutlu etti. 8yaşında evrim ağacıyla tanıştığın için çok şanslısın. Sorunu olabildiğince basit cevaplayacağım.

Dünyanın kütlesi 5.97237×10^24(24 tane 0'ı var demek bu) kg oluyor. Bunun bilinmesi basit yasaların bilinmesiyle bulundu. Yani kütle çekimiyle ve merkez kaç kuvvetiyle. Kütlesi olan cisimler birbirini basit bir formul le birbirini çektikleri bulundu. Mesela dunya ve insanlar bizler tarafından bir kutle çekimi var yada çubukla topu salladığımızda dısarı doğru Merkez kaç kuvveti var. Bunların nasıl çalıştığı ipin uzunluğu, kutle, hız, periyot hepsi tek tek hesaplanarak formul yazılıyor.

Sonra diyorlar ki, biz 2 kutlenin birbirini ne kuvvetle cektiklerini biliyoruz(kutle carpımları bölü mesafenin karesi) astronomik matematik hesaplarıyla dunya ve gunes arası mesafede biliniyor, merkez kaç kuvvetinin etkisi(kütle carpı hızın karesi bölü mesafe) , kutle cekimi, aradaki mesafe, 1 yıl periyot bunlar biliniyor. Formul de tek eksik kutle ki bu da basit işlemle bulunabilir. Yani basit formuller buyuk problemler cozer.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Link
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta hep olduğu gibi, insanlar kolay cevaplar isterler. Ve o cevaplar her zaman hatalıdır.”
Susan Greenfield