Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Dünyamızda; dünya atmosferini, dağları, denizleri ısıtan, sıcaklığını artıran etki nedir? önce neyin sıcaklığı artmaktadır?

Dünyamızda mevsimlerin, dünyanın eksen eğikliğinin etkisi ile oluştuğunu biliyoruz. Güneşten gelen elektromanyetik ışınımdan sıcaklığı artıran etki hangisi? Kızılötesi, görünür ışık ve morötesi ; hangisi ısıyı artıran etkidir ve önce neyi ısıtmaktadır? ve bu etki güneşten çıkıp dünyamıza ulaştığı süre içinde uzay boşluğunu ısıtmakta mıdır?
339 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
B Polat
B Polat
325K UP
Bilim Meraklısı

Sıcaklık, bir ortamdaki atom yada moleküllerin ortalama kinetik (haraket) enerjilerinin bir ölçüsüdür. Güneşten gelen ışınlar, dünyada ulaşınca çarptığı malzemenin yapısına göre soğurulur ve soğuran maddeki moleküllerin kinetik enerjisi artar. Biz bunu sıcaklık olarak hissederiz. Dünyadaki sıcaklığın belirli aralıkta kalmasını sağlayan şey atmosferdir. Bazı ışınlar soğrulmayıp geri yansıyınca atmosferdeki gazlara çarpar ya gazların kinetik enerjisini artırır yada bunlardan geri yansıyıp dünyaya geri döner. Özellikle atmosferdeki CO2 oranı[1] ısı enerjisinin ne kadar hapsedileceğini belirler. Atmosfer dünyayı battaniye gibi sararak dünyanın üzerindeki sıcaklığın belirli sıcaklıklar arasında kararlı olmasını sağlar, diğer gezegenlerde olduğu gibi gece gündüz arasında yüzlerce derece fark oluşmasını engeller.

Atmosferdeki CO2 oranı dünyanın ortalama sıcaklığının ne kadar olacağını belirleyen en büyük etkenlerden birisidir.
Atmosferdeki CO2 oranı dünyanın ortalama sıcaklığının ne kadar olacağını belirleyen en büyük etkenlerden birisidir.

Kaynaklar

 1. State of the Planet. How Exactly Does Carbon Dioxide Cause Global Warming?. (25 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 29 Ağustos 2022. Alındığı Yer: State of the Planet | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close