Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ülvi Bağıyev
Ülvi Bağıyev
3,637 UP
Üye
7

dünyadaki oksijen 5 saniyeliğine bile giderse tüm beton binalar yıkılır mı?

bu nasıl olur yani bir beton binayı vakuma da tutarsak o bina toz mu olur ? yoksa betondaki oksijenler demi yok olmalı?
3,680 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emrick Drake
Emrick Drake
32K UP
Öğrenci

Eğer maddenin içindeki oksijen çekilirse evet binalar yıkılır. Çünkü beton çimentodan çimento karbondioksitten oluşuyor. Adı üstünde iki oksijenden oluşuyor. Ama çekilmezse bina yıkılmaz.Bir bilgi daha vücudumuzdaki en fazla bulunan element oksijendir. Öyle binaların yıkımını göremeden direk ölürdük. Ve herhalde bütün canlılıkta yok olurdu. Sana kendi vücudundaki her şeyi hesaplaman için link attım. Umarım anlatabilmişimdir.

1,573 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kendi Vücudundaki Her Şeyi Hesaplaman Için. (17 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Oksijen Ile Ilgili Bilgiler. (17 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Koralp Erin
Koralp Erin
233K UP
Astrofizik meraklısı

Şimdi bu durumda bir yanlış anlaşılma var.

Sorulan soruda, havadaki oksijenin yok olmasından bahsedilmiş. Eğer havadaki oksijen tamamen kaybolsa bile betonarme binalar yıkılmaz çünkü havadaki serbestçe dolaşan oksijenin aksine beton içindeki oksijen başka moleküller ile bağ kurmuş bir yapıdadır ama bozulma katsayısı yükselir. Rüzgar ve su gibi aşındırıcı kuvvetlerin etkisi ile bir kaç yıl içinde yıkılır. Bunun tersine tüm atmosfer ve su tamamen kaybolsa, binalar uzunca bir süre daha ayakta durabilir. Uzaydaki vakum ortamının bu molekülleri aşındırması zaman alacaktır.

Aksine madde içindeki oksijen kaybolursa (-ki Drake bundan bahsetmiş) çimento moleküllerini bir arada tutacak bağ bozulur ve ilk haline geri döner. Fakat, beton içindeki çimento molekülleri ile bağ kurmuş oksijeni alabilmeniz için betonu toz haline getirmeniz gerekir. Başka türlü o bağ çözülmez.

Tüm Reklamları Kapat

Aşağıdaki youtube linkinde, vakum ortamında beton test ediliyor. Deneyin ne kadar bilimsel olduğu tartışılır ama aynısını tekrarlamanız halinde, aynı sonuca ulaşacağımızı fizikten biliyoruz.785 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Youtube. (22 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close