Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Dünyada kaç tane virüs türü var?

Trt belgeselde şöyle bir bilgi geçti. Dünyada toplam 3000 civarında virüs olduğu. İnsanoğlunun bu virüslerden 2000 tanesi ile tanıştığı. Kalan 1000 kusür virüsün ise buzulların altında,yağmur ormanlarının ve okyanusların derinliklerinde olduğunu söylediler. (belgeselin adı covid-19) dünyada kaç adet virüs türü var?

1
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Dmitri Ivanovsky'nin 1892 yılında bir makalede tütün bitkisine bulaşan bakteri olmayan etkenleri açıklamasından ve Martinus Beijerinck'in 1898 yılında tütün mozaik virüsünü keşfetmesinden beri, 6,000'den fazla virüs türü detaylı bir şekilde tarif edilse de milyonlarca türde virüs vardır.

2019 yılı itibariyle Uluslararası Virüs Taksonomi Komitesi (ICTV) tarafından 4 alan, 9 alem, 16 şube, 2 alt şube, 36 sınıf, 55 takım, 8 alt takım, 168 aile, 103 alt aile, 1,421 cins, 68 alt cins ve 6.589 virüs türü tanımlanmıştır.

Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Virus-Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günümüzdeki hemen her biyolog evrimi bir gerçek olarak kabul etmektedir.”
Neil A. Campbell
Geri Bildirim Gönder