Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Dünya üzerindeki su tamamen tükenirse evrimsel süreçte ne olur?

Mevcut canlı yaşamı sona erdikten -örneğin milyarlarca yıl- sonra yeni canlıların dünya üzerinde yaşaması mümkün müdür?
3,181 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Shorugami .
Shorugami .
21K UP
Sıradan biri

Merhaba, sorunuzu cevaplamadan önce şu kabulü edip sonra cevaplayacağım: İnsanların, hayvanların ve bitkilerin kullanabileceği bütün su kaynakları tükenir ise ve uzaydan da su kaynağı getirilemiyorsa ne olur?

Kesin bir şey söylemek zor ama bazı tahminlerde bulunulabilir. Benim görüşüme göre yaşamak için suya ihtiyacı olan canlılar kısa süre içinde yok olacağı için dünyada var olan canlı çeşitliliği, besin kaynağı, işgal edilen yer v.s. gibi dünyada var olan sistem ilk etapta çökebilir. Suya ihtiyacı olmayan canlılar ise boş buldukları bu alanda yeni bir sistemin oluşumuna ön ayak olur. Bu oluşan sistem de yıllar içerisinde oturur ve devamlılığını bir müddet daha korur. Bu olay canlıların evriminde baya bir değişikliğe de hem doğrudan hem de dolaylı olarak neden olacaktır. Ancak biz bunların hiç birisine şahit olamayacağız.

İyi günler.

Tüm Reklamları Kapat

519 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Muhsin Alperen Yılmaz
Araştırmacı

Çok aşamalı ve tartışmaya açık bir konu olduğu için fikirlerimi belirteyim.

Bana öyle geliyor ki dünyadaki su öyle birdenbire bitmeyecek yani hesaplanmayan bir durum dışında.Yavaş yavaş tükenirse eğer ve bu binlerce yıl sürerse belki doğal seçilim yetişebilir de canlılık kurtulabilir.Ha yetişmezse eğer o zaman canlılık yine tamamen tükenmez.Yine mikro düzeyde prokaryotlar varlıklarını sürdürebilirler spor'la filan.Ve prokaryotların zaman içine nasıl bir gelişim göstereceğini de allah bilir belki milyonlarca yıl içerisinde bizden daha zeki canlılar oluşabilir :)

Tüm Reklamları Kapat

397 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close