Sorulara Dön
2
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Dondurma yedikten sonra, su içmek boğazlara iyi gelir mi?

Yaşlılar tarafından, dondurma yedikten sonra, ılık su içmesi için uyarılmayan yoktur herhalde. Peki bunun nedeni ne? Gerçekten sağlıklı mı, yoksa bir saçmalık mı?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Konu öncelikle kimyasal, yani dondurma gibi uç sıcaklıktaki gıdalarda kullanımı çok yaygın olan 'tuz' ile alakalı. Bu, dondurmanın donma sıcaklığındaki formunu korumaya yardımcı olan büyük bir etken. Sodyumun yani tuzun, düşük sıcaklıklarda besinlerin formlarını koruduğu fark edilerek, dondurmanın kendisine has krema yapısını koruyarak sorbe gibi buz formuna dönmesinin önüne geçiyor.

Küçük bir atıştırma gibi görünen dondurmanın içerisinde fazla miktardaki şekerin kan hücreleri tarafından anında emilmesi ve kandaki hücre dışındaki suyun çekilmesi ile özetlenebilir. Bu durum anlık olarak susuzluk diye ortaya çıkan, beyne gönderilen bir dolu sinyaller sebebiyle de fark edilen bir durumdur. Kişi bedenindeki bu değişimi fark etmesi nörolojik olarak anında gerçekleşse de; yaşam koşulları içerisinde bu durumu göremeyebiliyor.

Dondurma yediğimizde ortaya çıkan ferahlama hissi, vücut iç ısısın düşmesiyle başlayan bir sindirim süreci. Fakat dondurmayı hayatımızda vazgeçilmez kılan diğer güzel olay ise; sıcak havalarda tüketildiğinde hücre içerisine çekilen sıvının terlemeyle dışarı atılamadığı bir durum oluşturması. Devam sürecinde de bedende çok yoğun bir ısı yükselmesi ama görece daha az ter atımı olması. Yaratılan bu ilüzyonun önüne geçilmesi için sorbe, dondurulmuş mevye püresi gibi gıdaların aksine dondurma, tüketildikten sonra su içilmesi kimyasal olarak bedendeki bir ihtiyacı doğuruyor.

Bu söylemin de sadece yaşlı kesim tarafından dile getirilmesi sebebi, dondurmanın tarihine tanıklık etmiş olmaları ve pazarlanması sırasında oluşan kulağa yerleşen bilgilere sahip olmalarıdır.

Ek olarak uç sıcaklıktaki besinlerin tüketimi halk tarafından bir kültürel sembol haline gelmiştir. Dondurma bu kültürlerdeki gıdaların sadece bir tanesidir. Kültürel coğrafyada yaygın olarak sadece donma sıcaklığındaki gıdalar değil; aşırı sıcak çay, kahve, çorba, yemek gibi gıdalar da tüketilir. Bu gıdaların yeme ve yemek kültürüne doğrudan bir etki olduğunu ve tad alımda körelmeye sebebiyet verdiğini fark etmekteyiz. Yeni bilimsel araştırmalar doğrultusunda henüz tam bir sonuca varılmasa da bu tip sıcaklık farklılıkları olan gıda ve besinlerin tüketiminde konuyu ince bir yerden ele alan gastronomi ve moleküler gastronomi bazı enteresan buluşlara ve yeni sunum teknikleri ortaya çıkardığını görmekteyiz. Bunların en bilineni ise pişen yemeği dinlendirmek veya anında sunmamak ve ortam sıcaklığına indirgemek ve soğuk yenilen gıdalar için de tatlı kaşığı ile çay kaşığı arasında yeni bir kaşık türü ile dondurma servisi yapmak. Nispeten daha küçük olan porsiyonlara geçilmesi (quenelle sunumu) ve tadı artırmakla birlikte vücuda giren -fazlası zarar olan- şekeri dengelemektir.

196 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Sarah Arora - University of Wisconsin- Madison. Why Does Ice Cream Make You Thirsty After Eating It?. (15 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 15 Ağustos 2021. Alındığı Yer: www.spoonuniversity.com | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın