Puan Ver
0
Puan Ver

Doktorlar doğal seçilime engel oluyor olabilir mi?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Olaya iki cevaplı yaklaşım sergilenebileceğini düşünüyorum.

1) Evet Cevabı

Yaralanan bir canlının doğda hayatta kalması oldukça zordur. Her türlü enfeksiyonu kapmaya veya diğer avcılar tarafından avlanmaya oldukça açık hale gelir. Bu durumda bir doktorun böyle bir canlıya müdahale ederek onu hayatta tutması doğal seçilime müdahale olarak düşünülebilir. Aynı şekilde engelli bireyler için de aynısı geçerli. Kolları bacakları olmayan veya zihinsel engele sahip bir birey vahşi doğada uzun süre hayatta kalamaz. Fakat günümüzde bu tip insanların oldukça uzun yıllar yaşadığını görüyoruz. Buna bir anekdot olarak sosyal darwinizm kavramından da bahsedebiliriz. Sosyal darwinizm'e göre toplumu oluşturan sınıflar kendi haline bırakılır. Stk, vakıf, yardım kuruluşu gibi kurumlar olmaz ve yardıma muhtaç insanlara yardım etmez. Böylece başkasının yardımına ihtiyaç duyan insanlar bu yardımı alamazlar ve doğada elenirler. Bu yaklaşıma sosyal darwinizm adı verilir. Günümüzde dünyanın hiç bir yerinde sosyal darwinizm kavramı uygulanmamaktadır ve doğal seçilime müdahale edilmektedir.

2) Hayır Cevabı

Bu cevap biraz daha üzerine düşünülmesi gereken ve bir miktar felsefeye göz kırpan bir cevaptır. Hayır doktorlar doğal seçilime engel olamazlar. Çünkü doktorlar bir homo sapiens sapienstir. Homo sapiens sapiens ise doğanın kendi içerisinde evrimleşmiş bir canlı türüdür. Evrim yalnızca biyolojik olarak değil kültürel ve sosyolojik olarak da ilerleme kaydeder. Doğal seçilimle meydana gelen homo sapiensin herhangi bir şeye müdahalesi "yapay müdahale" olarak adlandırılamaz. Çünkü homo sapiens zaten doğanın kendi içinden gelmektedir. Dolayısıyla homo sapiensin yaptığı her şey doğanın ortaya çıkarttığı doğal sonuçlardır. Sonuç olarak bir doktorun yaptıkları doğanın kendi doğal sürecine dahildir.

Teşekkür Et
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Korkularla dolu bir beyinde hayallere yer yoktur.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder