Sorulara Dön
0
Varsayımsal & Hipotetik

Doğurganlık azalıyor mu?

Merhaba.100-200 yıl sonra insan popülasyonu ciddi oranda azalacağını düşünüyorum. Kaynaklar tükeniyor hava gitgide kötüleşiyor ve besin kalitesi gitgide azalıyor. Eskisi gibi çok çocuklu aileler yok gibi. Sizin düşünceleriniz nedir? Saygılar

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Belki de artık insan nüfusu kalmaz bile . H.G.Wells'in "Zaman Makinesi" adlı kitabı insanın evrimleşmesi sonucu ne kadar kötü bir insana doğru gidebileceğini anlatıyor . Çoğu insan geleceğe gitmek istese de ben her zaman geçmişi sevmişimdir . İnsanoğlunun geleceği hiç parlak değil ve yapılacak bir şey yok . Eskisi kadar çoluklu ailenin olmaması konusuna gelirsek bana göre bu da insanın evrimleşmesinden kaynaklanıyor . Tabi kaynakların kalitesizleşmesinden ve tükenmesinden de kaynaklanan faktörler olabilir . Belki insan spermleri gittikçe kalitesizleşmeye başlıyodur ve belki ileride kısırlık oranları epey artacaktır . Kısacası insanoğlunun pek zamanı kalmadı . Gittikçe şehirlere gömüldük fakat insan her zaman doğaya aitti .

0
Teşekkür
Paylaş
0

merhabalar özgür özgür

doğurganlık değilde çocuk yapma isteği azalıyor desek daha doğru olur. şöyle bir açıklama yapayım. 100-200 yıl sonra baska gezegenlere sıçramamız ve oradaki kaynaklara ulaşmamız çok muhtemel görüyorum. evet dunyadaki kaynaklar azalıyor ve biz yenilenme hızından daha fazla tüketiyoruz ama gelecekte emin ol verimlilikte günümüzden çok daha fazla olacaktır. su ve hava kirlilikleri günümüzde çok kafaya takılmasa da gelecekte bu konuda ciddi paralar harcandığı vakit(ki insanlar bilinçlenmeye basladılar bile) önlenemiyecek noktaya gelmeden engellenebilir ki gelecek teknolojisiyle daha güçlü makinelerle olabilcektir. şunu demeye calısıyorum, yazdığın şeylerin hepsi engellenebilecek şeylerdir(tabi Trump gibi aptal insanların başa gelmesiyle biraz zor bu).

geçmişteki çok çocuklu ailelerin olması, kimse kusura bakmasın ama eğitimsizliğin göstergesi. sen 1 yada 2 çocuguna harcayabileceğin sevgi ve parayı 9-10 çocuga aynı şekilde veremezsin. haliyle ilgisiz buyuyen cocuklar hem eğitim hem psikolojik bazı sorunlar oluşur. yani az çocuk yapmak en doğrusu. doğurma isteği açıkcası azalıyor evet. cevremdeki insanların baglanma sorunları yaşadıklarını görüyorum. erkeklerde kadınlara, kadınlarında erkeklerin kafa yapısını anlayamama ve buna göre hareket edemiyo. haliyle ilişkileri uzun ve sağlıklı olamıyor. bu evlilikten soğuyor, ayrıca çocuk yapmaktan ziyade eğlenmeyi daha çok istiyor. haliylede çocuk yapma isteği azalıyor.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın