Puan Ver
0
Puan Ver

Dna'dan rna sentezi yapılıyor. Peki rna'dan dna sentezi nasıl yapılıyor?

Hıv virüsünün genetik materyali rna ve insanlara hastalık bulaştırabilmesi için bu rna'yı dna'ya çevirebilmesi gerek bu nasıl oluyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

HIV gibi Retroviridae ailesinden olan retrovirüsler, kapsidlerinin içerisinde ters transkriptaz enzimi bulundururlar. Diğer bir deyişle RNA bağımlı DNA polimeraz enzimidir. Böylece RNA üzerinden DNA sentezleyebilirler. RNA'dan DNA yapmak da çok meşakkatli olduğu için mutasyon oranı inanılmaz fazladır. Bu yüzden evrimsel süreçleri çok hızlıdır. Bu yüzden günümüz teknolojisi ile aşısının yapılması muazzam zorlukta.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Detaylı HIV makalemizde her bilgiyi bulabilirsiniz.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tek kitaplı insandan korkarım.”
Thomas Aquinas
Geri Bildirim Gönder