Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Dna nasıl dizilimiyle bir canlının fenotipini ve genotipini belirleyebiliyor?

Hep düşünüp ama bulamadığım şey şu: dna dediğimiz yapı, 4 tane elementten oluşan ve dizilimiyle bir canlının nasıl olacağına karar veren yapı, nasıl oluyor da bir canlının fiziksel özelliklerini, davranışlarını belirleyebiliyor? Cevap verirseniz memnun olurum.

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
1 Cevap

DNA ' mız binlerce genlerden ve genler onları oluşturan allellerden oluşur bu allellerin biri anneden biri babadan gelir ve dominantlık/resesiflik olarak kendini belli eder veya etmez. Fenotip, eğer bir karaktere etki eden genlerde baskın bir genimiz varsa onu dışa vurur fakat genlerimizde baskın bir genimiz yoksa buna çekinik karakter denir ve iki çekinik gen bir araya gelebilirse ancak bunu dışa vurabilir. Genotip ise DNA'mızda ne yazıldığıdır aslında.Eğer heterozigotsa bir dominant bir resesif geni yanyana yazırız eğer homozigotsa 2 seçenek var dominantlık ve resesifliktir(bunu şu şekilde gösterbilirim AA dominant homozigot veya aa resesif homozigot)

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Büyük düşler hayal edin. Ufak düşlerin büyüsü yok.”
Dottie Boreyko
Geri Bildirim Gönder