Puan Ver
2
Puan Ver

Dna hasarlarında eğer bir nükleotitin karşısına gelmemesi gereken diğer bir nükleotit gelirse (örneğin g'nin karşısına t) onarın yapılabilir mi?

Yani hata oldukta sonra g-t olan zincir g-c olarak da a-t olarak da onarılabilir? Bunu dna nasıl doğru olarak onarabiliyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Onarım yapabilir. Ekzonükleaz aktivitesi olarak adlandırılan dna polimeraz enzimi tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Tek yönde gerçekleşen sentezin bir anda duraksayıp yön değiştirerek ilave edilen nükleotidleri çıkarabilme aktivitesini ifade eder. Bu aktivite sentezde hata olup olmadığını kontrol edip doğrusunu yerleştirir.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Elektron, bir teoriden ibarettir. Ancak doğanın nasıl çalıştığını anlamamızı o kadar kolaylaştırır ki, gerçek olduğunu bile söyleyebiliriz!”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder