Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Diz kapağı refleksinde neden ara nöron yok?

Vücudumuzun sonradan kazanılmış ya da doğuştan gelen reflekslere sahip olduğunu biliyoruz. Diz kapağı gibi bazı reflekslerde ise ara nöron rol oynamıyor. Bunun sebebi nedir, ara nöron yerine kullanılan başka bir görevli organ var mıdır? Yoksa bu süreç nasıl işlemektedir?
425 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Emircan Ilgınlı
Tıp Fakültesi Öğrencisi

Patella refleksi bir monosinaptik reflekstir (diğer ad ile derin tendon refleksi). Bu tür refleksler bilinçli üst merkezlerce değerlendirilmeden hızlıca aksiyon alan refleks grubunu oluşturur (fakat bu demek değil ki üst merkezlerin modülasyonu yoktur. üst motor nöron hastalıklarında azalmış inhibisyon sonrası bu reflekslerde artış gözlenebilir).

Derin tendon reflekslerinin amacı kasın hasar alacak şekilde hızlı gerilmesini önlemektir. Kas içerisinde bulunan ve kas iğiciği olarak adlandırılan yapılar içinde bulunduğu kasın gerilmesine göre modüle olabilirler ve gerekli durumlarda refleks arkını başlatabilirler.

Nedenine gelecek olursak demin de dediğim gibi monosinaptik refleksler bilinçli üst sistemlerce engellenemezler. Ani, hızlı, keskin cevap verilmesi gerekmektedir. Ayağına diken batan birisinin ayağını hızla çekmesi bir polisinaptik refleks örneğidir. Ormanda yürüyen bir insan ayağına ne kadar diken batarsa batsın yürümek zorunda olduğunu bilir ve bu refleksi baskılayabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Buradaki bilgiler eğitim amaçlıdır. Bir hekimin tavsiyesi veya uyarısı yerine geçmez.

Kaynaklar

 1. Lancaster University. Monosynaptic And Polysynaptic Reflexes – Lancaster Glossary Of Child Development. (22 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 5 Ocak 2024. Alındığı Yer: www.lancaster.ac.uk | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close