Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Dişler soğuğu nasıl algılar?

132 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Volkan Demirci
Bilişim Teknolojileri Öğrencisi

Uluslararası bir araştırma grubu yakın zamanlarda Science Advances’ta yayımladıkları bir makalede, dişlerin sıcağı ve soğuğu algılamasını sağlayan mekanizmaları açıklığa kavuşturduklarını açıkladılar.

Hücre zarlarında fiziksel ya da kimyasal uyaranlara tepki veren proteinlerden oluşan iyon kanalları bulunur. İyon kanallarındaki proteinler biçim değiştirerek gözenekli ya da gözeneksiz bir yapıya bürünür. İyon kanallarının açılıp kapanması, hücrenin çevresiyle iyon alışverişi yapmasına sebep olur. Böylece bir hücreden diğerine aktarılan elektrik sinyalleri ortaya çıkar. Araştırmacıların elde ettiği sonuçlar, odontoblast türü diş hücrelerinin ısıya duyarlı iyon kanallarıyla soğuğu algılayıp beyne sinyaller gitmesini sağladığını gösteriyor.

Sağlıklı bir dişin en dışında sert mine katmanı, minenin içinde de görece biraz daha yumuşak olan dentin katmanı bulunur. Dişin iç kısmında ise diş özü olarak adlandırılan diş hücrelerinin, sinirlerin ve kan damarlarının yer aldığı kısım vardır. Odontoblastlar diş özünün en dış kısmında bulunur. Elde edilen sonuçlar odontoblastlardaki TRPC5 adlı iyon kanallarının dişlerin soğuğu algılamasında rol aldığını gösteriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar TRPC5 adlı iyon kanallarının soğuğa karşı aşırı duyarlı olduğunu on beş yıl önce tespit etmişler. Ancak o sıralarda bu iyon kanallarının vücudun hangi bölgesinde aktif olduğu bilinmiyormuş. İlk olarak bu iyon kanallarının derinin soğuğu algılamasında işe yaradığını düşünmüşler ancak deneyler bu düşünceyi doğrulamamış. Daha sonra da ısıya duyarlı olduğu bilinen bir diğer dokuya yani dişlere odaklanmışlar.

Araştırmacılar, TRPC5 proteinlerinin dişlerin soğuğu algılamasında aktif rol alıp almadığını belirlemek için fareler üzerinde deneyler yapmışlar. Normal farelerin dişleri soğuk çözeltilere maruz bırakıldığında sinir hücrelerinin etkinleşip beyne elektrik sinyalleri ilettiği tespit edilmiş. Ancak aynı deneyler, TRPC5 proteinlerinden yoksun ya da TRCP5 kanallarını tıkayan kimyasal maddelere maruz bırakılmış farelerle tekrarlandığındaysa hiçbir sinirsel etkinlik gözlemlenmemiş.

Araştırma ekibinin lideri Prof. Dr. David Clapham, elde edilen sonuçların dişleri soğuğa karşı aşırı duyarlı insanlar için tedaviler geliştirmekte kullanılabileceğini belirtiyor.

Kaynaklar

 1. M. E. Ocak. Dişler Soğuğu Nasıl Algılar?. (6 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2021. Alındığı Yer: bilimgectubitak | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close