Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

Dişler soğuğu nasıl algılar?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Uluslararası bir araştırma grubu yakın zamanlarda Science Advances’ta yayımladıkları bir makalede, dişlerin sıcağı ve soğuğu algılamasını sağlayan mekanizmaları açıklığa kavuşturduklarını açıkladılar.

Hücre zarlarında fiziksel ya da kimyasal uyaranlara tepki veren proteinlerden oluşan iyon kanalları bulunur. İyon kanallarındaki proteinler biçim değiştirerek gözenekli ya da gözeneksiz bir yapıya bürünür. İyon kanallarının açılıp kapanması, hücrenin çevresiyle iyon alışverişi yapmasına sebep olur. Böylece bir hücreden diğerine aktarılan elektrik sinyalleri ortaya çıkar. Araştırmacıların elde ettiği sonuçlar, odontoblast türü diş hücrelerinin ısıya duyarlı iyon kanallarıyla soğuğu algılayıp beyne sinyaller gitmesini sağladığını gösteriyor.

Sağlıklı bir dişin en dışında sert mine katmanı, minenin içinde de görece biraz daha yumuşak olan dentin katmanı bulunur. Dişin iç kısmında ise diş özü olarak adlandırılan diş hücrelerinin, sinirlerin ve kan damarlarının yer aldığı kısım vardır. Odontoblastlar diş özünün en dış kısmında bulunur. Elde edilen sonuçlar odontoblastlardaki TRPC5 adlı iyon kanallarının dişlerin soğuğu algılamasında rol aldığını gösteriyor.

Araştırmacılar TRPC5 adlı iyon kanallarının soğuğa karşı aşırı duyarlı olduğunu on beş yıl önce tespit etmişler. Ancak o sıralarda bu iyon kanallarının vücudun hangi bölgesinde aktif olduğu bilinmiyormuş. İlk olarak bu iyon kanallarının derinin soğuğu algılamasında işe yaradığını düşünmüşler ancak deneyler bu düşünceyi doğrulamamış. Daha sonra da ısıya duyarlı olduğu bilinen bir diğer dokuya yani dişlere odaklanmışlar.

Araştırmacılar, TRPC5 proteinlerinin dişlerin soğuğu algılamasında aktif rol alıp almadığını belirlemek için fareler üzerinde deneyler yapmışlar. Normal farelerin dişleri soğuk çözeltilere maruz bırakıldığında sinir hücrelerinin etkinleşip beyne elektrik sinyalleri ilettiği tespit edilmiş. Ancak aynı deneyler, TRPC5 proteinlerinden yoksun ya da TRCP5 kanallarını tıkayan kimyasal maddelere maruz bırakılmış farelerle tekrarlandığındaysa hiçbir sinirsel etkinlik gözlemlenmemiş.

Araştırma ekibinin lideri Prof. Dr. David Clapham, elde edilen sonuçların dişleri soğuğa karşı aşırı duyarlı insanlar için tedaviler geliştirmekte kullanılabileceğini belirtiyor.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın