Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

Disiplin nasıl artırılabilir?

Fazlasıyla disiplinsiz olduğumu düşünüyorum Bu konuda ne yapabilirim?
6,516 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Öğrenci ,araştırmacı

Öz Disiplin Kazanmanın 10 Yolu

Öz disiplin duygularımızı, davranışlarımızı ve isteklerimizi kontrol etmek için ihtiyacımız olan zihinsel güce denir. Kimi insanlar doğal olarak biraz daha öz disiplinli olsalar da aslında çoğumuz öz disiplinimizi geliştirmek için bazı stratejilere ihtiyaç duyarız. Bu yüzden ben de sizlere bugün öz disiplin kazanmanın basit ama işe yarar yöntemlerini anlatacağım.

1. Küçük Adımlarla Başlayın

Hiçbirimiz bir gecede daha öz disiplinli olamayız ama işin doğrusu daha öz disiplinli olmak için bir yerlerden hemen şimdi başlamak gerek. Öz disiplini geliştirmek için sadece 2 dakikanızı alacak ama pek de yapmadığınız küçük işlerle başlarsanız kısa bir süre sonra öz disiplininizin artmaya başlayacağını gözlemleyeceksiniz. Her sabah yatağınızı toplamak, akşam yatmadan çantanızı hazırlamak, ders çalışmaya başlamadan önce masanın üzerini toparlamak, sabah uyanınca esneme hareketleri yapmak başlangıç için güzel adımlar.

Tüm Reklamları Kapat

2. Günlük Plan Yapın

Gün içinde yapmanız gerekenleri en önemliden en önemsize sıralayarak bir deftere not almak veya telefonun notlar bölümüne eklemek kesinlikle öz disiplin geliştirmenize katkı sağlar. Özellikle de sabah uyanır uyanmaz o gün yapılması gerekenleri büyük-küçük demeden listelemek ve gün içinde yaptıkça işaretlemek kısa yoldan öz disiplini geliştirmek konusunda çok işe yarar.

3. Dikkat Dağıtıcılardan Uzak Durun

Beynimiz aynı anda ne kadar çok şeye odaklanırsa zihinsel gücümüz o kadar zayıflar. Öz disiplin zihinsel gücümüzle ilgili ise o zaman tek seferde tek bir işe odaklanmak otomatikman öz disiplinimizi artırmamıza katkı sağlar. Dikkat dağıtıcıları en baştan engellemek için ise yapabilecekleriniz şöyle: Kitap okuyorsanız telefonunuzu “rahatsız etme” veya “sessiz” moduna alın, ders çalışıyorsanız pomodoro uygulamalarından birini açın, plan yapıyorsanız televizyonu veya müziği tamamen kapatın, dinlenmeye ihtiyacınız varsa ve biraz dizi keyfi iyi gelecekse Whatsapp bildirimlerini kapatın. Kısaca her ne yapıyorsanız ona odaklanın ve normalde bu aktiviteyi yaparken en çok zihninizi meşgul eden ikinci aktiviteyi etkisiz hale getirin.

Tüm Reklamları Kapat

4. İhtiyaçlarınızı Kabul Edin

Öz disiplinli olmak için fiziksel, duygusal ve zihinsel ihtiyaçlarınızı göz ardı etmeyin. Uykuya ihtiyacınız varsa önce hücrelerinize kadar dinlendiğinizi hissettiğiniz derin bir uyku çekin. Birilerine içinizi dökmeye ihtiyacınız varsa ama yalnızlıktan muzdaripseniz önce sizi üzen şeyleri bir kağıda dökün. Zihniniz çok çalışmaktan hata vermeye başladıysa önce biraz zihninizi dinlendirecek keyifli aktivitelere vakit ayırın. Bu ihtiyaçlarınızı kabul edip karşıladığınızda zaten öz disiplin konusunda attığınız adımlar da daha çok sonuç veriyor olacak.

5. Destek Grubu Oluşturun

Öz disiplininizi geliştirmek istiyorsanız bunu yalnız başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Güvendiğiniz birkaç arkadaşınız ile öz disiplin konusunda birbirinizi motive ettiğiniz bir destek grubu oluşturabilirsiniz. Hatta bu grup ile haftalık hedefler belirleyebilir ve haftanın sonunda kimin hedeflerini daha çok gerçekleştirdiğini kıyaslayabilirsiniz.

6. Yargılamalardan Uzak Durun

Siz öz disiplininizi güçlendirmek istedikçe sizi yargılayacak ve motivasyonunuzu düşürecek insanlar elbet olacaktır. Ancak unutmayın ki bu sizin hayatınız ve sizin kararınız. Kim olursa olsun kendiniz için bu kadar güzel bir şey yaparken sizi yargılayan insanlardan uzak durun. Bu tür insanlarla öz disiplin konusundaki planlarınızı gerekmedikçe paylaşmayın. Ayrıca, sizi yargılayan insanlardan bu süreçte eleştirel bir ifade duyduğunuzda sakince “Bunu konuşmak istemiyorum.” diye konuyu anında kapatın.

7. Öz Disiplinli Halinizi Görselleştirin

İdealinizdeki versiyonunuzu görselleştirme yani gözünüzün önüne gelene kadar hayal etme oldukça işe yarayan bir stratejidir. Beyin hayal edilen ile gerçek olanın farkını bilişsel olarak anlamaz. Bu yüzden de siz öz disiplinli halinizi gözünüzün önünde canlandırdığınızda beyniniz o halinizi bir süre sonra gerçek olarak kabul etmeye başlar. Öz disiplininizi geliştirmek için öz disiplinine imrendiğiniz insanları düşünün ve her gece kendinizin öz disiplin konusunda ustalaşmış halinizi gözünüzde canlandırın. Bu halinizi görmekten de keyif alın. Beyniniz size dahası için yardım edecektir.

8. Davranış Zinciri Oluşturun

Alışkanlık dediğimizin yerli yerine oturması için ortalama ihtiyacımız olan süre 21 gün. Bu yüzden de öz disiplinimizi geliştirmenin en güzel yolu bir davranış zinciri oluşturmak. Davranış zincirinin ilk basamağında 21 gün boyunca gerçekleştirmek istediğiniz davranışı belirlemeniz gerek. Tavsiyem küçük bir adım ile başlamanız. Diyelim ki daha tertipli ve düzenli bir insan olmak konusunda kendinizi disipline etmek istiyorsunuz. O zaman tam 21 gün boyunca her gün 20 dakikanızı bir şeylerinizi düzenlemeye ayırmanız gerekiyor. Burada önemli olan ne kadar çok iş yaptığınızdan öte zinciri devam ettirmek. İsterseniz çantanızın içini düzeltin, isterseniz kitaplığınızı düzenleyin, isterseniz de kıyafetlerinizi elden geçirin. Eğer 20 dakika içinde bir işi tamamen bitiremediyseniz geri kalanını ertesi güne bırakın. 20 dakikayı tamamladığınızda ise o güne bir tik atın. Bunu ajandanızda, takviminizde veya bir uygulama yardımıyla da yapabilirsiniz.

9. Kendinize Karşı Anlayışlı Olun

Bu işlerin zaman aldığını bilin ve mükemmeliyetçiliği bir kenara bırakın. Tabi ki sabah erken uyanmak isteyip de uyanamadığınız olacak. Tabi ki şeker yemeyeceğim dedikten sonra kaçamak da yapacaksınız. Önemli olan zinciri kırdığınız zamanlarda kendinize karşı anlayışlı olmak ve kendinize daha iyisini yapabileceğiniz konusunda inanmak. Hem siz kendinize inanmazsanız, başka kim inanacak?

10. Başarıları Kutlayın

Sanıyorum öz disiplini artırmanın en keyifli ve en işe yarar yöntemi başarılarımızı kutlamak. Hiç kimse tembel veya üşengeç değildir! Sadece aradığı içsel motivasyonu bulamamıştır. Bu yüzden dışarıdan gelip birilerinin sizi motive edeceğini düşünmek yerine kendi kendinizi ödüllendirmenin yollarını bulun. Çünkü bunu gerçekten hak ediyorsunuz.

741 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Ayça Karaman. Öz Disiplin Kazanmanın 10 Yolu | Ayça Karaman. (13 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 21 Kasım 2022. Alındığı Yer: Ayça Karaman | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
12
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close