Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Dişilerin ürettiği süt miktârı; o dişinin doğurduğu yavru sayısı, emzirdiği yavru sayısı veya emzirme sıklığıyla ilişkili midir?

Meme büyüklüğüyle süt miktârı arasında bir ilişki olmadığını ve meme büyüklüğünün cinsel seçilim baskısı olduğunu biliyoruz. Peki, bir dişinin ürettiği süt miktârı başlıktaki durumlarla ilişkili midir? Yani 3 yavrusu olan bir dişi, 1 yavrusu olan bir dişiden; 3 yavru emziren bir dişi, 1 yavru emziren bir dişiden; günde 3 kez emziren bir dişi, günde 1 kez emziren bir dişiden daha fazla süt üretir mi?
344 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Utku Y
Utku Y
1,100 UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

İnsanda süt üretimi prolaktin hormonu etkisi altında gerçekleşir. Bu hormon anne bebeğini emzirmese bile doğumdan sonraki ilk üç haftaya kadar normal bir dişiden yüksek seyreder. Emzirme gerçekleşmezse gebelik öncesi düzeye düşer. Burada prolaktin salgısını uyaran en önemli fizyolojik uyarı bebeğin emme refleksidir. Anne bebeği her emzirdiğinde hipotalamusa sinyaller ulaşır. Böylece insanda prolaktin ( süt salgısı) ve oksitosin (süt ejeksiyonu-fışkırtılması) hormonlarının değeri artar. Anne yavrusunu uzun süre besleyebilir.

Asıl cevap burda yatıyor: Yani bebek annesini ne kadar emerse o kadar da süt üretilir diyebiliriz. Tabii tam sağlıklılık halinden bahsediyoruz.

Ayrıca sağlıklı bir annenin ürettiği süt, hali hazırda birden fazla bebeğe yetecek kadardır.

Tüm Reklamları Kapat

Verdiğim bilgiler ışığında anne elinden geldiğince yavrularına besin oluşturmaya meyilli bu yüzden birden fazla yavrusu olan dişinin tek yavrusu olan dişiye kıyasla süt miktarı daha fazladır çıkarması yapılabilir ama kesinlik söz konusu değildir. Her canlı kendi yeterliliği içinde değerlendirilmeli.

Bu yazdığım bilgiler eğitimim sebepli sadece homo sapiens türüne yönelik olduğu unutulmamalı. Başka bir memeli türünde farklı bir yolak var mı bilmiyorum karşıma da çıkmadı fakat çok farklı bir açıklama olduğunu sanmıyorum.

Hatam olduğunu düşündüğünüz ya da eksik olduğunu fark ettiğiniz bilgileri paylaşırsanız sevinirim.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close