Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Dişiler kötü, sert ve güçlü erkeklerden mi hoşlanır?

sosyal medyada bi psikoliji sayfasında görmüştüm dişiler kötü,sert ve güçlü erkeklerden hoşlandığını söylüyor bu doğrumudur?
1,431 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
7Firudin A.
7Firudin A.
13K UP
Psikoloji öğrencisi

Öncelikle sosyal medyada psikoloji sayfası kisvesi altında mevcut olan lakin çoğunlukla yalan,çarpıtılmış bilgiler ve bazen de psikoloji ile hiç bir alakası olmayan malumatlar paylaşan bir çok sayfa olduğunu ve insan tabiatı hakkında kesin konuşan,cinsiyyet bazlı ilişki tavsiyesi veren sayfalardan uzak durmanızı öneririm.

Sert erkek kavramı karşı cinsin kendi zevkine uygun olarak sevilebilir veya sevilmeyebilir,bu tamamen kişisel tercihdir.

Güçlü erkeğe olan meyil ise evrimsel olarak açıklaması olan bir konu. Eski zamanlarda kadınlar kendilerine partner seçerken kendini ve çoçuklarını rakiplerinden koruyabilmesi ve hayatta kalma şanslarını daha çok artırdığı için güçlü erkek-partner arayışındaydılar. Sivilizasyon ve medeniyetin gelişimi ile bu kavram değişti lakin evrimsel psikolojimizde hala var olduğu için bazen kriterler arasına girebiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Kötü erkek (bad boy) mevzusu ise bir az karışık. Bilim, özellikle de evrimsel biyoloji, kötü erkeklerin neden bu kadar çekici olabildiğini kısmen açıklıyor. Dr. Fugère(Ph.D., Eastern Connecticut Eyalet Üniversitesi'nde psikoloji profesörü) , araştırmaların kadınların adet döngüsünün ortasında, en doğurgan oldukları dönemde maskülen(erkeksi) erkeklere daha fazla ilgi duyduğunu gösterdiğini söylüyor. "Çok maskülen özelliklere sahip erkekler daha kaliteli genlere sahip olabilir, bu nedenle bilinçsiz bir evrimsel düzeyde kadınlar için çekici olabilir" diyor.Bununla birlikte, ideal bir partnerde ne aradıkları sorulduğunda, kadınlar dürüstlük, güvenilirlik ve saygınlık gibi iyi adam özelliklerinden bahsetme eğilimindedir. "Aslında genellikle kaba, saygısız veya fiziksel olarak saldırgan partnerlerden aktif olarak kaçınacaklarını söylüyorlar" diye ekliyor. "Yani, bilinçli bir düzeyde, çoğu kadın kötü erkeklerin uzun vadede iyi olmadığının farkında ve bu mevzuda ortaklar."[1]Bununla birlikte bir çok farklı neden var(ingilizceniz yeterliyse kaynaktan daha fazlasını okuyabilirsiniz).

Yine de önceden belirttiğim gibi bu tür özelliklere sahip olan bireylere olan ilgi karşı cinsin kişisel tercihlerine bağlı.

Kaynaklar

 1. D. Cheney. Why Women Find "Bad Boys" So Attractive, Even Though We Know They're Trouble. (8 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 13 Mart 2023. Alındığı Yer: Good Housekeeping | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close