Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Diş macunlarındaki flörürün uzun dönem zeka geriliği yarattığı doğru mu ?

Genel kanı bi yana dursun kendim okumalarımda uzun süreli yüksek dozdaki flörür kullanımı beyinde birikmesine ve Iq geriliğine neden olabiliyormuş ama dişmacunlarında genelde 1500 ppm dozun diş hekimleri tarafından önerildiği yazıyorudu . Konu hakkında derin bilgisi olan biri hangi durum ve dozlarda flörürün zararlı olduğunu anlatabilir mi ?
1,288 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Nevran Derinler
Nevran Derinler
1,230 UP
Hacettepe Üniversitesinde Araş. Gör Diş hekimiyim

Her şey zehirdir; önemli olan dozdur diyerek başlamak isterim.

Flörürün 2 formda alımı mevcut: Sistemik ve Topikal. Sistemik flörür içme suyundan ya da flörür tabletlerle vücuda alınan flörür tipi. Topikal flörür ise diş macunları, flor vernikleri gibi dışarıdan alınan sistemik dolaşıma girmeden lokal olarak uygulanan flörür tipi. Ama tabi diş macununu ya da flor verniği direkt yutarsanız sistemik tip flor almış olursunuz o başka.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi gelelim dişe neden flor uygulamak istiyoruz. Amelogenezis sırasında sistemik flor veya sürme sonrası maturasyonunu tamamlamamış mineye topikal flor uygulaması ile hidroksilapatit kristalindeki bütün hidroksil grupları yerine flor geçip florapatit [Ca10(PO4)6F2] oluşabilir. Ama doğada genellikle hidroksil gruplarının bazıları ile florun yer değiştirmesi ile florhidroksilapatit [Ca10(PO4)6 (F,OH)2] oluşmaktadır. Florapatit ve florhidroksilapatit oluşumu kristalin iç stresini düşürür ve kristalin asit ataklarında çözünme direncini arttırır. Bu da çürük oluşum hızını düşürür.[1] Fazla doz flor ise dental florozis ve IQ düşüklüğüne sebep olabilirliği üzerine bir çok çalışma var. İçlerinden bazıları; Özellikle Çin ve Hindistan gibi içme sularında yüksek flor bulunan ülkelerde sistemik flor ve IQ ile ilgili çeşitli çalışmalar yürütülmüştür. İnsanlar üzerinde yapılan bu epidemiyolojik çalışmalar değerlendirildiğinde, Hindistan’da yaşadıkları bölgelere göre, 10-12 yaşlarındaki çocukların düşük (0,5 ppm’den az) , normal (0,5-1,5 ppm) ve yüksek (1,5 ppm’den fazla) flor içeren su tüketimleri sonrası florozis ve IQ seviyeleri değerlendirilmiştir. Yüksek flor grubunda dental florozis ve düşük IQ görülme sıklığı daha fazla bulunmuştur. Düşük ve normal flor seviyesinde su tüketenlerin IQ seviyesi arasında anlamlı fark bulunmamıştır[2]. Hindistan’ın başka bir bölgesinde yürütülen çalışmada düşük flor seviyesi ve yüksek flor seviyesi bulunan suların tüketimi sonrası 8-12 yaş çocukların dental florozis bulunma durumu, IQ seviyeleri, beden kitle indeksleri değerlendirilmiştir. Yüksek flor seviyesi bulunan bölgedeki çocukların IQ seviyeleri daha düşüktür. Yüksek flor seviyesinde hafif, orta ve şiddetli dental florozis görülürken düşük flor seviyesinde florozis hiç bulunmamaktadır. Florun yanı sıra annenin hamileliği süresince beslenmesi, ebeveynlerin eğitim seviyesi, mesleği ve çocuğun Ergin & Eden 2017 beslenme şeklinin IQ seviyesinin gelişiminde önemli yer tuttuğu bilinmektedir.[3]

Varner ve arkadaşları, alüminyum florür (0,5 ppm) ve sodyum florürün (2,1 ppm) içme sularında kronik kullanımının beyinde belirgin morfolojik değişimlere sebep olduğunu göstermişlerdir .[4] Zeka seviyesi ve içme suları ile idrarda saptanan flor seviyesi arasında ters bir ilişki mevcuttur. Bu nedenle, içme sularında bulunan yüksek florun çocukların zekasında gerileme ile ilişkisinin olabileceği üzerinde durulmaktadır. [5]

Tüm Reklamları Kapat

Yüksek doz sistemik flor alımının düşük IQ ile ilişkisini gösteren çalışmalar mevcut [4] olmasına rağmen bu çalışmalar genellikle doğal içme sularında kabul edilen optimum seviyeden daha fazla seviyede flor bulunan Çin, Moğolistan ve İran gibi ülkelerin fakir ve kırsal topluluklarında yapılmıştır ve ayrıca bu çalışmalarda ebeveynlerin eğitim düzeyleri, sosyoekonomik durumları, hava-su kirliliği gibi etkileyici diğer faktörler değerlendirilmemiştir. Bu çerçevede IQ seviyesi ve içme suyundaki flor seviyesi arasında ilişkinin bu çalışma sonuçlarına göre kurulması şüphe uyandırmaktadır. Dolayısıyla böyle bir ilişkinin mevcut olduğunu göstermek için flor konsantrasyonunun yanı sıra IQ üzerine etkili diğer faktörlerin de değerlendirildiği daha detaylı yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak, dişhekimliği uygulamaları açısından değerlendirdiğimizde, diş çürüğünden korunmada flor, doğru teknik ve doz ile uygulandığında bireyler ve toplumlar için yarar sağlayacağı bilinen en etkin ve güvenilir ajandır.

Ayrıca toksisiteye ulaşmak için tüm tüp diş macununu yutman gerekir. Günlük kullanılan diş macunları topikal olarak kullanılıp tükürükle atılır. Ha dersen ki diş macunlarının tatları çok güzel hele ki çocuklar için üretilenlerin. Çocukların bu macunları yememesi hususunda evebeynler dikkatli olmalıdır. Aksi taktirde overdose florür alımı gündeme gelebilir.

Kısacası günlük diş macunlarından topikal alınan florür IQ düşürmez. Dişleri florürlü macunla temizlemek çürük riskini azaltır. Her gün iki defa fırçalayın diyor ve yazıma son veriyorum. Mutlu gülüşler!

155 görüntülenme

Kaynaklar

 1. J. Hicks, et al. (2005). Biological Factors In Dental Caries Enamel Structure And The Caries Process In The Dynamic Process Of Demineralization And Remineralization (Part 2). Journal of Clinical Pediatric Dentistry, sf: 119-124. doi: 10.17796/jcpd.28.2.617404w302446411. | Arşiv Bağlantısı
 2. S. T. Sebastian, et al. (2015). A Cross-Sectional Study To Assess The Intelligence Quotient (Iq) Of School Going Children Aged 10-12 Years In Villages Of Mysore District, India With Different Fluoride Levels. Journal of Indian Society of Pedodontics and Preventive Dentistry, sf: 307. doi: 10.4103/0970-4388.165682. | Arşiv Bağlantısı
 3. L. Seppä, et al. (2009). Salivary Fluoride Concentration In Adults After Different Fluoride Procedures. Acta Odontologica Scandinavica. doi: 10.3109/00016359709115397. | Arşiv Bağlantısı
 4. J. A. Varner, et al. (1998). Chronic Administration Of Aluminum–Fluoride Or Sodium–Fluoride To Rats In Drinking Water: Alterations In Neuronal And Cerebrovascular Integrity. Brain Research, sf: 284-298. doi: 10.1016/S0006-8993(97)01336-X. | Arşiv Bağlantısı
 5. S. Wang, et al. (2022). Arsenic And Fluoride Exposure In Drinking Water: Children’s Iq And Growth In Shanyin County, Shanxi Province, China. Environmental Health Perspectives. doi: 10.1289/ehp.9270. | Arşiv Bağlantısı
 6. A. L. Choi, et al. (2012). Developmental Fluoride Neurotoxicity: A Systematic Review And Meta-Analysis. Environmental Health Perspectives. doi: 10.1289/ehp.1104912. | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close