Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
alper alper
alper alper
1,222 UP
Üye
2

Dinlerin kökeninin Sümer'e dayanması Peygamberlere kanıt değil midir?

Dinlerin kökenin Sümer'e dayandığını ve aynı olaylarınolduğunu biliyoruz.Bu durum geçmişte de Pygmbrler gndrildiğini ve aynı şeyleri anltğnı gstrmz mi
23,068 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Furkan Aksüt
Furkan Aksüt
4,775 UP
bir agnostik

Olabilir. Ancak bu bir ihtimaldir. Çünkü Sümerler'den beri aynı hadiselerin anlatılıyor olması, bu hadiselerin herhangi bir zamanda uydurulduğunu ve taa Sümerler'den beri yaşanmış hadiseler olarak anlatıldığını da gösterebilir. Dolayısıyla ulaşılan sonuç, konuya nereden bakıldığına göre değişir. Elimizdeki vesikalar, hadiselerin kaynağı hakkında kesin bir bilgiye ulaşmak için yeterli değildir.

2,582 görüntülenme
14
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Abdullah Zeynel
Abdullah Zeynel
1,807 UP
Bu konu ile ilgili çok araştırmayaptım

Kanıtlamaz, Sümer ve Babil yaratılış mitoslarının semavi dinlerin yaratılış efsanelerine kaynaklık ettiği açıktır. Hiçbir şey yok ilksel denizin var olması ve her şeyin ondan yaratılması gibi ya da insanın balçıktan yaratılması gibi, ilk insanın yaratılmasından sonra iki insandan insanlığın ortaya çıkması gibi, Nuh tufanı gibi bilimle uyuşmayan anlatılara rastlıyoruz Sümer ve Babil mitoslarında ve bu mitoslar Yahudiliğe, Hristiyanlığa ve İslam'a geçmiştir. Bu durum tek bir şeyi kanıtlıyor o da bu dinlerin Sümer kültürünün ve inancının birer kopyası olmasıdır ki başörtüsü, sünnet, Şeriatın yasalarının bir çoğu, doğrudan Mezopotamya ve Antik Mısır kültürlerinden alınmıştır. Yedi yer yedi cennet veya yedi gök inancının, yıldızların göğü süslediği düşüncesinin Sümerlerden, İsra ve Miraç olayının da Zerdüştlerden alındığı da ortadadır çünkü aynı hikayeler eski metinlerde de geçmektedir.

Sayacaklarımın tamamı da Mezopotamya, Zerdüşt ve Antik Mısır inançlarında geçen ve var olan şeyler:

Tüm Reklamları Kapat

Zerdüşt'ün göğsünün yarılması ve içinin temizlenmesi

Zerdüştün göğe yükselmesi ve beş vakit namaz (beş vakit namazdan kuranda bahsetmez ama hadislerde geçer ve aynı öğretileri zerdüştlerde görmemiz mümkün)

Tüm Reklamları Kapat

İbadetten önce temizlenme sümerlerde de görülür

Sırat köprüsü (Ardavirafname gibi Zerdüştî anlatılarda karşımıza çıkmaktadır.)

Ayrıca Pavlus’un Kudüs’e doğru giderken melek eşliğinde göğe yolculuk yaptığı rivayet edilir.

Semâya / göğe yükseliş yani Miraç tasavvuru eski Hint ve İran mitolojilerinde de mevcuttur

Eğer bu konu ile çok ilgileniyorsan şunları araştırmanı öneririm:

Sümer Mitolojisi

Babil Mitolojisi

Gılgamış Destanı

Tüm Reklamları Kapat

Başörtüsünün Kökeni

Sünnetin Kökeni

Arap mitolojisi

Sami inanışları

Ayrıca Turan Dursun'un Din Bu kitabını okumanı öneririm

1,824 görüntülenme
14
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Eh İşte
Eh İşte
8K UP
Akıllı

Eğer tüm coğrafyalarda Sümer kökenli dinler olsaydı evet mantıklı bir argüman olmuş olurdu. Fakat tüm dünyada ki inanışlarda bu mitler yok. Sadece aynı coğrafyada ki inanışlarda var.

Misal Nuh Tufanı; İslam, Yahudilik, Hristiyanlık, Hinduizm ve çeşitli Orta Asya dinlerinde varken Kızılderili veya Viking mitlerinde yok. İslam, Yahudilik gibi inanışlar hep aynı coğrafyada çıkmışken; Kızılderili inanışları dünyanın diğer ucunda ortaya çıkmıştır. Tufan, peygamberler ile bildirilmiş olsaydı tüm dünyada tufan miti olurdu.

Tüm Reklamları Kapat

Buradan da anlıyoruz ki önceden peygamber gelmemiş, aynı coğrafyada kültür değişimiyle mitler diğer inanışlara yayılmış. Ya da Tanrı sadece Mezopotamya ve çevresine peygamber göndermiş. İki ihtimalde İbrahimi dinlerin gerçek olmadığı kapısına çıkıyor.

1,241 görüntülenme
9
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Veysel Aksu
Veysel Aksu
6K UP
Agnostik

Öyle bir varsayım yapılsa bile, Sümerlerden geldiği iddia edilen çoğu şey de başka yerlerden alınma (destan vs). Eğer sümerlerde olan şeyler peygamberlerin geldiğine kanıt olsaydı, o zaman onlar ile aynı zaman diliminde yaşamış toplulukların yazıtlarında vs peygamberlerden bahsedilirdi, çünkü her millete peygamber gönderilmiştir diyor. Fakat böyle birşeye rastlamıyoruz, tek rastladığımız şey o topluluğun/milletin kendi inancından/dininden kalan izler, yani eğer peygamberlere işaret olsaydı o zaman neden diğer hiçbir kaynakta bir peygamberden ve anlattıklarından bahsetmiyor? Diğer arkadaşında dediği gibi elimizde yeterli kaynak yok fakat bazı şeyler mantıksal açıdan ele aldığında anlaşılabiliyor.

1,059 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Bir Garip Deli
Meraklı bir insanım

Hayır göstermez 3 semavî din kaynaklarını önce Sümer den sonra diğer çok tanrılı dinlerden kaynak almıştır

Tanrı tammuz isa

Tüm Reklamları Kapat

Marduk yahwe

Petra daki allat Allah olmuş

Tüm Reklamları Kapat

Ve eğer bir inanca sahip isen bu inancından vazgeçmeni gerektirmez

Bunu bir müslüman olarak söylüyorum

Dip not olarak şunu eklemeliyim ki sümer gibi muhteşem bir medeniyeti medeniyetlerin kaynağını

Semitik ırk mensupları çökermiştir

261 görüntülenme
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close