Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Dini Kişiliklerdeki olağanüstü hallere bilimin bakışı nedir?

429 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
321K UP
Sinema yazarı

Bugüne kadar her hangi bir insanın, doğaüstü herhangi bir beceriye sahip olduğu görülmemiştir. Bir çok olağanüstü olarak görülen beceri ya olağan üstü değildir ya rastgeledir ya da bir açıklaması vardır. Ki olağanüstü olarak tanımlanan becerilere sahip kişilerin, inançlı ya da inançsız olup olmadığı üzerine bir ayrım koymak da ikna edici değildir. İnançlıların sahip olup da inançsızların sahip olmadığı bir beceriden bahsetmek mümkün görünmüyor.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
x Kişi
x Kişi
217K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Soruya mantık çerçevesinden ve İslam Öğretileri üzerinden cevap vereceğim. "Allah dostu" ifadesini ele alalım. Dostluk iki farklı kişi arasında oluşan bir durum. Ahmet ve Mehmet iki farklı kişi ve bana ayrı ayrı birbirleri ile dost olduklarını ifade ederlerse, ben de onların dost olduklarını kabul ederim. Ancak burada tek taraflı bir ifade yok mu? Allah'ın o kişiyi dost edindiğini nereden biliyoruz?

Olağanüstü haller; pek çok tarikat müridinden inanılması zor hikayeler dinledim. Öyle abartılı mucizeler anlatılıyor ki, ilginçtir bu kadar mucize yaratma yeteneği İslam Peygamberine bile verilmemiş. Hatta İslam inancına göre, işin içinde "şirk" olarak tanımlayacağınız unsurlar bile mevcut. Dinlediğiniz mucizeleri, genelde bu durumu tam teslimiyet ile kabullenmiş kişilerden duyarsınız ve anlatıcı da genelde bu duruma kendini ikna etmiş kişidir.

Tüm Reklamları Kapat

Müridin içinden geçenleri bilme: Şimdi aşağıdaki ayeti dikkatlice okuyun bakalım, bu özelliğe kim sahip?

"Şüphesiz Allah, göklerin ve yerin gizliliklerini bilir ve elbette O, kalplerin içindeki bütün gizli niyet ve düşünceleri de bilmektedir". Fatır suresi 38. ayet.

Sonuç: Sormuş olduğunuz sorular, İslam Öğretilerinde bile ciddi problemler taşımaktadır. Bilimsel bakış açısı ise; gerçek veri ve gözlemlerden yola çıkar, anlatılan masalları pek dikkate almaz.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
arda yıldız
arda yıldız
14K UP
Üniversite öğrencisi

Yani buna genel bir cevap vermek gerekirse psikolojik süreçlerle açıklanabilir.Bazen insanlar, gerçekte olmayan şeyleri gördüklerini düşünme eğilimine sahiptir çünkü beynimiz karmaşık ve yanıltıcı bilgiyi anlamlandırmaya çalışırken hatalar yapabilir. Ayrıca, insanlar dini liderlere güçlü bir saygı ve bağlılık hissettiğinde, liderlerin söyledikleri ve yaptıkları şeylere daha fazla anlam yükler ve olağanüstü haller görmeye daha yatkın olurlar. Grup etkisi de önemlidir, çünkü insanlar, etraflarındaki diğer insanların inançlarına uyum sağlamaya eğilimlidir. Bazı dini liderler ise insan doğası ve psikoloji hakkında çok şey bilir ve insanların içinden geçenleri tahmin etmekte ve onlara inandırıcı cevaplar vermede ustalaşmışlardır. Sonuç olarak, bilim insanları genellikle dini kişiliklerin olağanüstü hallerini doğal ve psikolojik süreçlerle açıklar, ama her durum tabikide özelliklerine göre spesifik şekilde değerlendirmelidir.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close