Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0

Dini inançlar insanoğluna daha çok yarar mı, yoksa zarar mı sağlamıştır?

Din savunucuları gerçekleri saklamak için dinin sorgulanmasını günah saymışlardır.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Kitlesel bir etkiyi ele alırken, salt etkiye neden olan olguyu ele alarak sağlıklı sonuca varamayız. Ütopyaların gerçekleşmeme nedeni de bununla ilgili. Mükemmele en yakın, bize göre en iyi komün yaşam biçimlerinin uygulanamaz olmasında insan faktörünü görüyoruz. İnsan faktörü nedir...

Teori ile pratiğin arasındaki boşluğu oluşturan şey, insan faktörüdür. Teoride inanılmaz ülküsel, ileri, geniş bakış açılarına sahip insanın, uygulamada gayet kısır, çok faktörlü, teori ile çelişmeye hazır olması, kitlesel bir etkiyi ele almada gözden kaçmaması gereken yanımız.

Bu Reklamı Kapat

Aynı şekilde dinleri de ele alırken, din in aslı ile, insanın din i kullanış, ele alış, faydalanma, araçsallaştırma, anlam yükleme hatta manipüle etmesini ayrı tutmak, bu ayrılığı tespit edebiliyor olmamız lazım. Bunu bir yönetim biçiminin insanlığı iyi mi kötü mü etkilediğini düşünürken de kullanabiliriz. Diyeceğiz ki, aynı yönetim biçimi şu kültürde şu gelişimi sağlamışken, bu topraklarda şu şekilde isyanlara, dağılmaya neden olmuştur vs. Yani, tek bir etki, insanlığı aynı şekilde etkilemiyor, kültürel geleneksel yapıya göre değişiyor.

Şunu iyice anlamış olmamız gerekiyor ki, kültür, din in önünde, ondan çok daha kalıcı bir biçimde korunur aktarılır ve daha yoğun bir baskıyla uygulanır. Çünkü kaynağı mağaraya dayanır, bireyler arasında kaybı minimum biçimde aktarılır. Din ise sonradan hayata girmiş, bilgilenme yoluyla aktarılmıştır. Kültüre göre daha zayıf köklere sahiptir. Çoğu zaman geleneği onaylaması için araçsallatırılır din. Hatta değiştirilir -gerekli- ve -masum- nedenlerle. Çünkü kültür ve gelenek temeldir. Din ise araç. Aynı din in farklı kültürlerde farklı yaşandığını görüyor olmamızın nedeni de bu kültür ve gelenek baskınlığı. Çok net.

Bu Reklamı Kapat

Din insanlığa fayda mı getirdi, zarar mı sorusu bu şekilde baktığımızda, kültürden kültüre değişen bir sonuca gidecektir. Birileri tuz elde etmek için haçlı seferleri düzenleyecek, menfaate ulaşmak için din i araçsallaştıracak, birileri engizisyon mahkemeleri ile bilimin önüne set çekecek, birileri kişisel çıkarımlarını din adına hüküm yaparak insanları öldürecek. Kendi basit hedeflerini, menfaatlerini gerçekleştirmek için din i kullanacak. İşte burada din in getirdiği kötülükten bahsedebilir miyiz... Ya aynı şekilde salt siyasi bir ideolojinin kötülüğünden iyiliğinden... İnsan faktörünü ele almaksızın bunu yapamayız.

İnsan, her eline geçirdiği öğreti, bilgi, ideoloji, kurgu vs yi, kendine göre iyi ya da kötü anlamda kullanır. Kitleleri yönetmek için, ya da kendini kabul ettirmek için, ya da daha iyi bir gelecek hazırlamak için, ya da daha iyi bir insan olmak için.

Farkeder mi ?

129 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Muhammed Fatih Yılmaz
Muhammed Fatih Yılmaz İnançlı Kimse

Öncelikle şu dinin sorgulanması konusu insanlar arasında çok yaygın bir hata. Herkes inandığı dini ince ayrıntılarına kadar öğrenemez yani buna fırsatı olmaz. Çoğu kişi yalnızca temel bazı meseleleri bilir ve uygular. Dini ilimler dediğimiz meseleler ise çok geniş ve derin meselelerdir. Mesela İslami literatürde sadece fıkıh alanında yüzbinlerce kitap ve mesele mevcuttur. Tüm bunlar sistematik ve birbirine uyumlu bir düzen halindedir. Ancak kişi sadece temel meseleleri biliyorken ve geniş açıyla bakacak birikime sahip değilken böylesine derinlemesine meselelerin yalnızca tek bir tarafından tutup değerlendirmesi hadsiz bir davranıştır. Bir kişinin kuantum hakkında bir şey bilmemesine rağmen onun hakkında ileri geri konuşması gibi. Kuantum hakkında bilmeden konuşan kişi soru soruyorsa bile muhtemelen sorusu yanlıştır. Kendini sorguluyor zannederken aslında saçma bir duruma düşürüyordur. Yani kısaca dini meselelerde sorgulama -en azından İslami olarak- hiçbir zaman yasaklanmamıştır. Ancak bu sadece temel meseleleri bilen ve farklı olaylar arasında bağlantı kuracak birikime sahip olmayan kimselerin yapacağı bir şey değildir. Eğer kişi bu meselelerde söz hakkına sahip olmak istiyorsa bu ilimleri en temelinden alarak en azından geniş açı ile bakabileceği bir seviyede olmalıdır.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et