Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Diyojen 1
Diyojen 1
11K UP
Üye
3

Din olmadan ahlak temellendirilebilir mi?

Din olmadan ahlak olur mu diye sormuyorum dikkat edin. Ahlak temellendirilebilir mi diye soruyorum. Veyahut ahlakı temellendirmeye gerek var mıdır?
1,205 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Kadir Mısırpüskülü
Makine Mühendisi

Temllendirme ihtiyacı aydınlatmak istediğiniz soruya bağlı; aydınlatmak istediğiniz dinin tanımı, dinin anlamı yada dinin gerekliliği gibi konular ise ahlak-din ilişkisinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu biraz da kimyaya ilgi duymalı mıyız gibi bir soru. Peki temeli nedir derseniz, her din(tek tanırılı dinlerden bahsediyorum.) evrensel ahlak kurallarını benimsemek ile birlikte kutsalı daha kutsallaştırmak adına kendi tabularını da oluşturarak bir nevi kendi modifiye ahlakını oluşturduğunu görebiliriz. Bu konuda "Mircea Eliade" 'den dinler taihi serisi ve "Emile Durkheim"den Dini Hayatın ilkel Biçemleri kitaplarını önerebilirim.

313 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Avrupa'da Endüstri Devrimi'nden sonra Sosyal Bilimler'in ortaya çıkış nedeni de tam olarak bu.

18. yy Aydınlanması ve Fransız Devrimi gibi toplumsal kırılmalarda kilise bir rol oynayamadığı gibi zamanla kilise insanların hayatından çıktı. Endüstri Devrimi ise yepyeni bir yaşam şekli ve şehirleşme getirdi. Kalabalık ve yoğun çalışma saatleri çevresinde toplanan bu sistemde kurulan okullar insanları tek tipe sokmaya, ders ve tenefüs zili gibi uygulamalarla fabrika hayatına hazırlıyordu. Bu yeni yaşam biçiminde ahlak kurallarını yeni toplum dinamiğine göre kurmak ve yine kitap ve okullar aracılığı ile insanlara ulaştırmak sosyoloji, psikoloji gibi gelişen sosyal bilimlerin işi oldu.

Tüm Reklamları Kapat

561 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close