Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Dil öğrenmekten, okumaktan, gezmekten farklı olarak; kısaca "Kendini geliştirmek" demek ne demektir?

168 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Gülnur Arlı
Gülnur Arlı Okul Öncesi Öğretmeni

Kendini geliştirme konusunda psikolog Beyhan Budak'ın yazında şunlar yazıyor;

 • Hayatta senin yapmak istediklerini yapmış ya da yapmakta olan insanlarla konuş tanış. Utanma bu konudan gurur yapma, o kim ki deme. Kesin bir şeyler öğrenirsin.
 • Önemli fikirler her an aklına gelebilir. Ben bunlara fikir kıvılcımları diyorum. Bunları kaybetme, bu kıvılcımlardan bazıları büyüyüp kocaman bir alev olma potansiyeline sahip
 • Yaz aklına gelenleri, düşüncelerini, gözlemlerini tespitlerini. Mesela benim telefonumda bunun gibi yüzlerce not var. Gece uyandığım bir an bile aklıma gelse kenarda bir yere yazarım.
 • Yanında çanta taşı. Çantanın içinde kalemin defterin bir tane de kitabın olsun. Gün içinde o kadar çok bir şeyler karalayabileceğin, okuyabileceğin boş vaktin oluyor ki. Ne kadar çok boş zamanın olduğunu fark edince çok şaşıracaksın.
 • Eğer öğrenciysen yaz tatilinde çalış. işin içinde insanlarla muhatap olmak olsun. insanlarla temas ettiğin işlerin seni nasıl geliştirdiğine inanamazsın.
 • Konforlu alanını keşfet: Nedir senin konforlu alanın? Evden çıkmamak mı, riskten uzak durmak mı? Bunu belirle ve konforlu alanından dışarı çık.

Eklediğim kaynakta 2 tane de video var, psikolog bu videoları dinlemenizi de öneriyor. İyi günler dilerim :)

Bu Reklamı Kapat

214 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kendini Nasıl Geliştirirsin?. (1 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 1 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
 • Raporla
Cevap
Hüseyin Açar
Hüseyin Açar Fizik Öğrencisi

Önemli bir soru. Gelişmiş insan ya da kendini geliştirmiş insan; olgun insan olarak da kolaylıkla tanımlanabilir.

Olgun insanlar, hayatı iyisiyle ve kötüsüyle yani her yönüyle severler. Olup bitmiş olayların daha değişik olmasını umut etmekle ya da yaşananla şikayet etmekle vakit kaybetmezler. Kendilerini ve hayatlarını kabullenir ve şikâaet etmek yerine varsa bir kusur düzeltmeye yönelirler. Maddi ve manevi özelliklerini sahtelikle örtmeye çalışmazlar. Şikayet etmedikleri için bağımsızlardır. Bağımsızlıklarına da düşkündürler. Kısıtlanmayı sevmezler ve kısıtlamazlar. Bu yüzden de sevdiklerine hiçbir zaman hiçbir şeyi zorla kabul ettirmeye çalışmazlar. Doğru gördüğünü sadece söylerler. Sevginin anlayıştan geldiğini düşünürler ve buna göre yaşarlar. Sevdiği insan bile olsa onaylanmayı talep etmezler. Övgü ve ödül talebiyle hareket etmez ama başarılı gördüğü birini takdir etmekten de çekinmezler.

Bu Reklamı Kapat

Olgun insanlar çok net ve açık konuşurlar. Sözleri evirip çevirmezler. Çünkü söylemek istedikleri şeyleri başkalarını memnun etmek gayesiyle değil, doğru buldukları için söylerler. Her olgun insan ciddi ve soğuk değildirler, sadece gereksiz samimiyet ve muhabbet yürütmezler. Gülmeyi ve yeri geldiğinde çevresindeki insanları güldürmeyi de bilirler.

Aslında bütün bu özellikler olgun insanların fıtri ve tabi olmalarından gelmektedir. Doğal olana karşı ayrı bir ilgileri olduğu için kendileri de doğallıklarıyla kalmışlardır. Gün batımını izlemek, kırlarda vakit geçirmek gibi şeyler onlar için tedavi gibidir ve gerçekten bunu yaparken eğlenirler.

Bu Reklamı Kapat

Olgun insanlar mesafeli ve kibirli insanlar değildirler. Sanılanın aksine başkalarını çok iyi anlarlar ve yargılamadan iletişim kurarlar. İnsanlarla iletişimlerini sağlıklı bir biçimde kurarlar. Gereksiz kavgalara girmez, her kavgada taraf olmazlar. Herkese karşı dürüstler, yalan söylemezler ve olayları çarpıtmazlar. Bu yüzden insanlara güven verirler. İnsanlar hakkında arkalarından konuşmazlar. Sorun gördüğünde direkt insanlarla konuşurlar.

Devamlı düzenli olmak veya titiz olmak gibi dertler edinmezler. Verimli yaşamaya odaklanmışlardır. Sürekli plan, program yapıp durmazlar, bağımsızlarının peşinden gidip keşfederler. Bu sebeple olacak ki müthiş bir enerjiyle doludurlar, enerjilerini hayatı, doğayı ve insanları sevmelerinden alırlar.

Şiddetli ve bitmez tükenmez bir merak duygusuna sahiptirler. Hep araştırır ve her şeyi kavramak isterler. Onlar için her insan, varlığı daha iyi anlamak için bir fırsattır. Başarı da bir fırsattır. Başarısız olmaktan korkmazlar ve hatta onu mutlulukla kabul ederler. Onlar için yeniden denemek için her zaman bir şans daha vardır. Kendilerine ve hayatlarına verdikleri değeri artıracak her şeyi doya doya yaşamaya gayret ederler.

Olgun insanların en az ihtiyaç duyacakları şey şüphesiz ki kendilerini savunma ihtiyacıdır. Basitçe ‘‘Sen böyle düşünüyor olabilirsin. Demek ki farklı düşüncelere ve yapılara sahip insanlarız. Anlaşmak zorunda değiliz.’’ Diyerek tartışmadan çekilirler. Bir tartışmada kazanmak ya da muhatabı yanlış düşündüğüne ikna etmek gibi şeylere ihtiyaç duymazlar. Olgun insanların değerleri dar değildir. Bu yüzden de insan kazanmaya çalışırlar kaybetmeye değil.

İnsanlara değer verirler ama asla kimseyi putlaştırmazlar. Herkesi hatalar yapabilecek bir insan olarak görürler ve kimseyi insanüstü bir varlık konumuna getirmezler. Kimseyi yüceltmedikleri gibi kimseyi küçümsemezler de. Başkalarının başarısızlıklarından beslenmezler. Zafer elde edilecekse bunu kendi gayretleriyle elde etmeyi tercih ederler. İnsanların hataları onları hiç ilgilendirmez, kendi değerlerini ve doğrularını yaşamaya odaklanmışlardır.

Hayatlarında devamlı mutluluğu kovalamazlar. Sadece yaşarlar ve iyi kötü her türlü yaşamda mutluluğu bulurlar. Cidden bu dünyada nadir bulunan insanlardır olgun insanlar. Eğer bir gün karşılaşırsanız mutlaka tanırsınız.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Http://Www.dogancuceloglu.net. (2 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 2 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et