Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Dikkat dağınıklığına müziklerin etkisi var mıdır?

Dikkat dağınıklığı olan kişilerde ya da bir şeyler üzerine çalışırken odaklanmaya yardımcı olan müzikler olduğu paylaşılıyor. Linkteki müzik gibi. Bunlar cidden etki sağlıyor mu?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

1972'de araştırmacılar Fox ve Embrey, müzik, sessizlik ve ortam gürültüsünün iş performansı üzerindeki etkisini görmek için bir dizi deney yaptılar. Görev çok karmaşık olmadığında, iyimser müzik çalmanın verimliliği ve üretkenliği artırmaya yardımcı olabileceğini buldular. Sadece bu değil, aynı zamanda çalışanların genel ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.

Bulguları, monoton olabilen işlerin arada bir canlı müzik çalmanın fayda sağlayacağını göstermektedir. Sıkıcı işlerle uğraşan insanlar - anlaşılır bir şekilde - sessizce çalışmakla karşılaştırıldığında bazı müzikler çalınırken daha iyi çalışıyor gibi görünüyor. Ve bu müzik canlı ve eğlenceli ise daha da iyi çalışırlar.

*Çeviri

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. BrainFodder
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğaya ne olması gerektiğini söyleyemezsiniz. Onun hayal gücü hepimizinkinden güçlüdür.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder