Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Dikilme (bidepal lokomasyon) devrimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Neden bu şekilde evrimleştik?

İki ayak üzerinde durmanın fizyolojik bakımdan hiç de olumlu sonuçlar doğurmadığı gözlemleniyor. Bu konuda çeşitli teorilerin olduğunu biliyorum sorma amacım size yakın gelen mantık çerçevesini gözlemlemek. Cevap verirken lütfen sizin de katıldığınız yorumları yazın.

1
Deniz Kayaturan 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle merhabalar. Tabiki çoğu insan benden çok daha iyi bilecektir insan türünün neden iki ayak üzerinde duracak şekilde evrimleştiği ancak geçenlerde izlediğim bir videoda bipedal olmanın avantajları açıklanıyordu. (Sanırım Evrim Ağacı'nın videosuydu.) O videoda savanada ayağa kalkmanın muhtemel av ve avcıları görebilmek açısından çok büyük avantajı olduğu açıklanıyordu. Atalarımız kısa süreli olarak ayağa kalkabilir şekilde evrimleştiği söyleniyordu ve zamanla tam olarak bipedal olarak evrimleştiğimiz söyleniyordu. Ve ikinci avantajı vücudun güneş gören alanının azalması bu şekilde çok daha kolay soğuyabildiğimiz.

Alakasız ama ben devam etmek istiyorum. :) Bipedal olmanın denge gibi nedenlerle daha fazla beyin kapasitesi gerektiriyor, bu nedenle bipedal olduktan sonra daha zeki olacak şekilde evrimleşmişiz. Bu da önce alet kullanımı sonrasında ise ateşi kullanma gibi bizim açımızdan çok avantajlı yenilikler sağlamış.

Tam olarak bağlantılı mı bilmiyorum ancak daha az güneş görmemiz ve bu sayede daha iyi soğumamız bizim gibi uzun mesafe koşucusu canlılar için avantaj sağlamış olabilir. Uzun mesafe koşucusu olmamıza ter bezlerimizin çok gelişmiş olması da katkı sağlamış olmalı diye düşünüyorum. Bu sayede geyik, ceylan vs. tarzı hayvanlar bizim onları uzun süre kovalamamız sonucu bitkin düşmüş olmasına rağmen bizim ter bezlerimiz ve az güneş görmemiz sayesinde fazla ısınmamış olmamız sayesinde yakalamış oluyorduk.

Evrim ne güzel şey ya. :) Yapboz gibi her şey birbirini tamamlıyor. :)

Videoyu buldum kaynak kısmına ekledim. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayat, boş olmadığı sürece, kolay olmasa da olur.”
Lise Meitner