Puan Ver
3
Puan Ver

Diğer gezegenlerde canlılık ararken su ile başlıyoruz ama diğer gezegenlerde canlılar suya ihtiyaç duymayacak şekilde evrimleştiyseler?

Böyle bir şey mümkünmüdür?

2
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Yaşama elverişli gezegenler, genel olarak yüzeyinde sıvı suyun bulunabileceği gezegenler olarak tanımlanır. Bilinen tüm yaşam biçimleri suya bağımlıdır, fakat sudan başka sıvıların da yaşamın oluşmasına olanak sağlayabileceğini öne süren görüşler de var. Buna rağmen su uzayda en çok bulunan sıvı olduğu için yaşanabilir ötegezegenler araştırılırken başka sıvıların değil, suyun bulunma ihtimalinin yüksek olduğu bölgelere odaklanılır.

Bunun bir diğer sebebi ise suyun kolay kolay diğer bir element veya bileşiklerle tepkimeye girememesidir, haliyle gerekli elementleri güzelce saklayabilir ve onların çarpışması için ortamı sağlayabilir. Örneğin su yerine Si elementinden oluşma bir sıvı olsaydı C,H,O gibi birçok elementle bileşik oluşturacaktı. Bu sebeple haliyle organik mataryeller oluşması zorlaşıcak ve yaşam başlaması da zorlaşıcaktı.

Ama elbette bu diğer olasılıkların olmayacağını göstermez. Yani suya nazaran bir dezavantaj gösterebilecek olsa da CH4 Ün sıvı halde bulunabileceği bir gezende yaşam başlayabilir ve bildiğimiz yaşamdan çok farklı bir yaşam görebilir, keşfedebiliriz.

Teşekkür Et
2

Kaynaklar

  1. Tübitak Yaşanabilir gezegenler üzerine

Dediğiniz olayın gerçekleşmesi gayet de mümkündür. Biz canlılar, oluştuğumuz atomlar ve çevresindeki atomlara göre evrimleştik ve ihtiyaçlarımız da bu atomlar üzerinden ortaya çıktı. Yani altının bol olduğu bir gezegende oradaki canlıların ihtiyaçları da altın doğrultusunda olabilir. 

Teşekkür Et
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sağlam bir kabullenişe giden yol, kalın bir şüphecilik ormanından geçer.”
George Jean Nathan
Geri Bildirim Gönder