Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Diğer dalga boylarındaki ışıkları görseydik, başka bir rengimiz mi olacaktı?

Morötesi ve kızılaltı ışıkları görebilseydik yeni renklerimiz mi olacaktı? Yoksa?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu gözlerde'ki renk algısından kaynaklanır insanlarda 3 tane renk konisi(fotoreseptör) bulunur sarı,yeşil ve mavi evrende gördüğümüz her şey bu 3 rengin karışımı ile oluşmuştur.Ama bir köpek insanın görebileceğinden farklı renkler görür bunlar farklı bir sarı felan değildir sarı onun için yine sarıdır ama onun gözündeki koniler daha az olduğu için farklı görebilir mesela kırmızıyı köpekler siyah-beyaz olarak görür o yüzden fazla ilgilerini çekmez.Ama bazı canlılar bizden daha fazla koniye sahip ve onlar dünyayı bizim gördüğümüzden daha farklı görür. O yüzden insan yeni bir renk hayal edemez ama daha fazla renk olduğunu bil.Mesela serçeler mor ve ötesi görebilirler biz gök kuşağına baktığımızda mordan sonra bir renk görmeyiz biter ama serçeler için bu durum böyle değildir morun yanında daha fazla renk görürler, bizim için bile bu kadar güzelken daha fazla renklere sahip gök kuşağın olduğunu düşünmek, harika.Kelebekler hem mor ötesi hem kızıl-ötesi renkleri'de görürler ki gök kuşağına baktığında bir görsel şölen görüyorlar ebru sanatı gibi.Köpekler'de 2, insanlarda 3, serçe ve kelebeklerde 5-6 adet koni var.Düşün tek koni eklendiğinde yüzlerce farklı renk yaratılıyor.Peygamberdevesi karidesin de tam 16 adet adet koni var, muhteşem bir şey düşün diyeceğimde insanız düşünemeyiz. Yane evet yeni bir renk ekleniyor diyebiliriz.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. LiveScience
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta, karmaşık her problem için açık, basit ve bir o kadar da hatalı bir yanıt vardır.”
H. L. Mencken
Geri Bildirim Gönder