Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Dezenfektanlar ne kadar etkili?

Çin'de ve diğer çoğu ülkede şehirlere tankerler ile dezenfektan sıkıldığını görüyoruz. Peki bu dezenfektanlar ne kadar etkili, virüsü etkisiz hale getirebiliyor mu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Aslında dezenfektanların içerisinde ki alkol oranına bağlı olarak etkisini anlayabiliriz. Örneğin %60 üzeri olması gerekiyor virüslerin yok edilebilmesi için. Bu yüzden dezenfektanlar yüksek derecede alkol barındırıyorlar ve koruyuculuk özellikleri de çok yüksek. Özelliklerine göre çok farklı dezenfektanlar var fakat alkol bazlı olanlar hem bakterilere hem virüslere karşı son derece etkindir.

Direkt olarak bakteri ve virüsün hücre zarını parçalayarak mikroorganizmanın ölmesini sağlarlar. Cansız ve canlı yüzeylerde olmak üzere kullanılabilecek farklı dezenfektanlar vardır. Dezenfektanların çoğu zarflı virüslere karşı etkilidir. Bunlar HIV, Hepatit B, influenza ya da coronavirüs gibi insanlarda hastalık yapan virüslerin, sporsuz bakterilerin çoğunda etkilidir.

Ayrıca dezenfektanlar virüsleri ve bakterileri 2 saniye içerisinde öldürebiliyorlar

Ama bunların yerine eğer su ve sabun bulunuyorsa bunları kullanmak daha önemlidir çünkü deri üzerinde yer alan lipitlerin geçici floronın öldürülmesinde alkol kadar etkili olmadığından daha az zarar veriyor bu yüzden El yıkamak daha sağlıklı.

Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Milliyet Dezenfektanlar hakkında (Prof.Dr. Sibel Gündeş ve Prof.Dr. Meral Sönmezoğlu) açıklamaları
  2. Das Sabun ve alkol bazlı el dezenfektanlarının etkisi. Yrd. Doç. Dr. Şaban Esen
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaratılışçılar, teorilerin tüm gece sarhoş olduktan sonra hayal ettiğiniz bir şey olduğunu zannetmektedirler.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder