Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
11

Devekuşu yumurtasınının bozulması sağlandığında, konulan mekanda örümcek ve haşerelere karşı kovucu özelliği olduğunun bilimsel temeli var mı?

"Mimar Sinan'ın eserlerine baktığımızda kubbelere devekuşu yumurtaları konulduğunu görüyoruz. Bu mekanlara örümcekler giremiyor ve dolayısıyla ağ öremiyor. " şeklinde bir çok yazıya denk geldim. Bunun bilimsel temeli olup olmadığını merak ediyorum.
5,553 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Çağrı Turan
"Kullanıcıyım"

10 senedir deve kuşu yumurtası kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim, çok başarılı bir ürün.

Deve kuşu yumurtasını Trabzon'da bulunan köy evimiz için alıp, koridora astık, ertesi sene geldiğimizde örümcek ağı oluşmadığını gördük, bizi her sene temizlik derdinden kurtardı.

Yumurta ile ilgili özel bir şey yapmadık, internetten edindiğimiz bilgiler ile uygulama yaptım ve sadece astım.[2]

Tüm Reklamları Kapat

Deve kuşu yumurtasının aldığımız Satın aldığımız Hasmera Devekuşu Üretim Çiftliği isimli firma, yumurtanın sadece örümcek için kullanılmadığını ayrıca akrep, karınca, kuş, arı gibi canlılar üzerinde etkili olduğunu da söyledi.[1]

23 senedir yapılan müşteri geri dönüşlerini son iki senedir istatistiki veri olarak not ederek üniversiteler için veri biriktirdiklerini söylediler, firma bir çok üniversite ile iletişime geçmelerine rağmen hiçbirinin bu konu hakkında araştırma yapmaya yanaşmıyormuş

Firmanın en son yazısında yazan yazı dikkatimi çekti, onu da paylaşmak istedim, üniversitelerimiz bu kadar kapsamlı çalışmayı yürütebilecek kapasitede mi bilemiyorum.

Aslında soru o kadar geniş kapsamlı ki! 2012 yılı rakamlarına göre 112 familyada ve 3879 cinste toplanan 43.244 örümcek türü bilinmekteydi, acaba tarantula örümceğine de etkili mi?

Tüm Reklamları Kapat

Türkiye'de 11 cinste toplanan 23 akrep türü bulunur, acaba tüm akrep türleri için de etkili midir?

Günümüzde 12.000'den fazla karınca türü, 10.000 bin kadar yaşayan kuş türü bulunmakta, acaba haşere kovucu özellik hepsi için geçerli mi?

Yüzbinlerce belki de milyonlarca haşere türünün acaba daha hangileri üzerinde etkisi var?

211 görüntülenme

Kaynaklar

 1. S. E. S. Yazılımı. Devekuşu Yumurtası Hangi Haşerelere Etki Eder. (26 Haziran 2022). Alındığı Tarih: 27 Haziran 2022. Alındığı Yer: www.hasmera.com | Arşiv Bağlantısı
 2. https://www.devekusu.net. Deve Kuşu Yumurtası Nasıl Kullanılır. Alındığı Yer: https://www.devekusu.net | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close