Puan Ver
0
Puan Ver

Determinizm hakkında bilim ne diyor?

Yaşam hakkında "evrenimizin kurallarıyla çalışan (moleküllerin elektron alışverişi gibi veya newton'ın hareket yasaları gibi), dna eşlenmesinden kan pompalanmasına kadar basitçe açıklanabilen olguların bir araya gelip komplike davranışlar sergileyen birer cihaz halini almasıdır" diyebilir miyiz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bilim; bir kişi, kurum veya bir din değildir. Böyle şeylerle ilgilenmez. Gözleme ve deneye dayanır. Şu anda gözlemlenen pozitif gerçek bir süre sonra değişebilir, bilim de yeni verilere dayanarak yoluna devam eder, dayatmacı değildir. Felsefeden, siyasetten, dinden etkilenmez. Bir düşünce biçiminin bilim üzerinde hiç bir etkisi yoktur. 

Ortaçağda felsefe, bilime eş değerdi. İnsanlar açıklayamadığı şeyleri, felsefe ile çözmeye hatta yaymaya çalışmışlardı ve o zamanda saygı duyulurdu. Günümüzde teknoloji ve bilimin ilerlemesi, hatta insan davranışlarının gizemi çözülmeye başlandıkça, felsefe; saygınlığını yitirdi. Elinizde veri yok, yeterli gözlem yok, deney yok, kanıt yok. Böyle bir düşünceyi eğitimli beyinlere yayamazsınız. Ciddiye de alınmaz. 

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim bize gerçeği vadetti. Barışı veya mutluluğu değil.”
Gustave Le Bon
Geri Bildirim Gönder