Puan Ver
0
Puan Ver

Descartes'ın "düşünüyorum, öyleyse varım" sözüne diğer filozofların cevapları nedir?

Herhangi bir filozof olabilir yeterki bu söze karşı gelip bu sözü çürütmeye çalışan bir filozof olsun

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

felsefe zemininde bir tartışma olarak değilde küçük bir anektod olarak değineyim; düşünüyorum öyleyse varım sözünü duyan Arif Nihat Asyalı "hayır yanlış doğrusu düşünülüyorum öyleyse varım olmalı" demiş

Favorilerime Ekle
0

Descartes bilindiği üzere modern felsefenin kurucusu kabul edilir ve bahsetmiş olduğunuz "Cogito ergo sum" kavramı, descartes için insanın tanımıdır. Bu formülasyonun tamamı şu şekildedir;

"Kuşku duyuyorum, demekki düşünüyorum, o halde varım, yani ben varolan bir şeyim"

Bu yöntem filozofun geri çekilerek, herşeyden şüphe ederek, ayağını yere sağlam basabilecek bir zemin bulmak istemesi ve felsefesini o zemin üzerine inşa etmesini sağlamıştır. Fakat dediğim gibi ona göre bu formül, insanın tanımını verir. Neredeyse iki bin yıl boyunca kabul gören Aristotelesin insan tanımını( insan, düşünen hayvandır.) kabul edememiş anlaşılan.

Kant, Cogito tanımının hemen hemen tamamını kabul eder fakat, formülasyonun son ve en önemli çıkarımı olan " varolan bir şeyim " kısmına itiraz eder.

Detaylarıda var tabiiki fakat sanırım itiraz eden filozofu bilmek size yetecektir,kendiniz araştırırsınız. Umarım yardımcı olmuştur.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek arayışı, bu dünyadaki en önemli iştir. Ve en tehlikelisi de...”
James Clavell
Geri Bildirim Gönder