Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Descartes, "düşünüyorum, öyleyse varım". Derken yanılmamış mıdır?

Yani sonuç olarak masanın varlığını kanıtlayamayacağını fakat düşündüğün için kendi varlığını kanıtlayabileceğini söylüyor. Ancak bu kanıya da yine yanılması muhtemel olan zihni ile varmış oluyor. O zaman nasıl kendi varlığından da emin olabiliyor?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Descartes metodik bir şüphecilikle bilgiye ulaşmaya çalışmıştır. Descartes'ın meşhur lafının arkasında kabul ettiği öncüller bulunmaktadır. Bunlar, her bilginin sorgulanması, şüphe ederek doğruyu yanlıştan ayırt etme ve ilk sağlam düşünceden yola çıkmaktır. Descartes bütün düşüncelerinin ilişkilerini doğru kurarak bir düşünceler zinciri oluşturmuş ve doğru bilgyi aramıştır. Kabaca örnek verirsek 2x2=4 ise 4=2x2 ifadesi bütün olarak kuşku götürmeyecek bir doğrudur(eşitliğin özelliklerinden dolayı).

Bu şekilde bakıldığında düşünceler bir ilişki içerisindedirler. Bu nedenle doğru bilgiye varmak için şüphe etmek doğru bir düşünmedir Descartes'a göre. Dolayısıyla şüphe ettiğimizde düşünürüz. Düşündüğümüzde düşünceyi algıladığımız için basitçe düşünüyorsak varlığımız tasdiklenir. Bu nedenle dediğin gibi Descartes'ın zihin ile beden düalizmi(ikiciliği) ortaya çıkmıştır çünkü bedenimizi zihnimiz sayesinde algılamaktayız. Böylece senin sorduğun soru, Descartes'ın ifadesinin çelişkisini ortaya çıkarmaktadır.

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Veri, bilgi değildir. Bilgi, kanaat değildir. Kanaat, bilgelik değildir. Bilgelik, gerçeklik değildir.”
Robert Royar
Geri Bildirim Gönder