Puan Ver
0
Puan Ver

Descartes 3. Meditasyon neyi anlatır ve ne şekilde anlatır?

Defalarca okudum sayfaları, sorun bende kafam çok dolu. Ama okumak ve anlama gayretim de çok yüksek. Descartes bu meditasyon da tanrı varlığından yararlanırken ne şekilde yapmak istiyor, özet geçecek?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Descartes, 3. meditasyonda tüm ilimleri içerisinde saklayan Tanrı'nın varlığını ispat etmeye çalışıyor. Kendi eksiklikliklerinin bilincine varmasını sağlayan daha yetkin bir varlık idesinı Tanrı olarak tanımlar. 3. meditasyonda okuduğumuz "Tanrı, sınırsız, ebedi, değişmez , bağımsız, her şeyi bilen, her şeye gücü yeten, eylemi ile benim ve vardan şeylerin yaratıldığı bir tözdür. Olumlu olan bu nitelikler o kadar büyük ve üstün ki onları ne kadar dikkatli irdelersem zihnimdeki onlara ait idelerin kaynaklarını 'sadece' benden aldıklarına o kadar az inanırım."  cümleleri Descartes'in doğuştan varolan (innate) idea'nın bizzat Tanrı tarafından zihnine kazındığını kabul ettiğini gösteriyor. Tanrı idesini elde edişini ustanın eserine kendi imzasını bırakmasına benzetiyor ve meditasyonu Tanrı'nın varlığını kabul ederek sonlandırıyor. 

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. Meditasyonlar
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben, bilimin enfes güzelliğe sahip olduğunu düşününenlerdenim. Laboratuvardaki bir bilim insanı sadece bir teknisyen değildir; aynı zamanda kendisini bir peri masalı gibi büyüleyen doğal bir olgunun karşısına oturtulmuş bir çocuktur.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder