Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
3

Ders çalışmaya çalışmak istediğimde beynim başka birşeye odaklanıyor ders çalışmak istemiyorum bu yüzden, bu tembellikten nasıl kurtulurum?

Ders çalışmak için masaya oturduğumda beynim sürekli oyalanacak, vakit kaybettirecek birsey arıyor. Ve bulmayıda başarıyor, ders çalışamıyorum sınavıma 1 yıl kaldı, hayatımı belirlicek bu sınav ancak ben ders çalışamıyorum. Bunun nasıl önüne geçerim, tembellikten nasıl kurtulup, beynimi eğitirim?
15,097 görüntülenme
Ders çalışmaya çalışmak istediğimde beynim başka birşeye odaklanıyor ders çalışmak istemiyorum bu yüzden, bu tembellikten nasıl kurtulurum?
Ders çalışmaya çalışmak istediğimde beynim başka birşeye odaklanıyor ders çalışmak istemiyorum bu yüzden, bu tembellikten nasıl kurtulurum?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Gülnur Arlı
Gülnur Arlı 2KediAnnesi

Ders çalışmak bizim "zorunluluk" olarak algıladığımız bir durum. Doğal olarak zorunda olduğumuzu hissettiğimiz durumlardan kaçabiliyoruz. Size önerim ders çalışmayı zorunluluk olarak değil severek yapmanız. Konulara "öğrenmek zorundayım" mantığıyla değil "öğrenecek yeni şeyler var" mantığıyla baktığımda ders çalışmak benim için daha zevkli bir hale geliyor. Bir de ders çalıştığım masada sadece ders çalışıyorum, o masada dizi izlemiyor veya yemek yemiyorum. O masada sadece ders çalışıyorum. Böylelikle ders çalışmak için masaya oturduğumda canım dizi izlemek istemiyor ya da karnım acıkmıyor. Klasik koşullanma mantığı da diyebiliriz buna. Ben çalışma masamla acıkma dürtüsünü birleştirmemek için o masada sadece ders çalışıyorum. Ayrıca sıkıldığım anlarda ders çalışmayı bırakıp kısa molalar veriyorum. Aklımda sosyal medyada takılmak varsa bu dürtümü gideriyorum çünkü zaten aklım sosyal medya ile doluyken aklımı konuya odaklayamam. Bu yüzden aklımda beni oyalayan işlerimi hallediyorum. Ha sizin aklınızda birden çok düşünce dolanıyorsa size önerim kafanızı boşaltacağınız bir hobi bulmanız. Ben yürüyerek zihnimi boşaltıyordum, yürürken kendime zaman ayırıyor ve aklımdaki tüm sorunları düşünüyordum böylelikle ders çalışırken düşünecek konum kalmıyordu. Sizde kendi zevkinize göre bir hobi bulabilirsiniz muhakkak. Bir de dikkatiniz çok dağılıyorsa çalışma masanızda çok az eşya bulundurmanızı öneririm. Ben kendi masamda eşyalarımın yerine çok alıştığım için tek bir kağıt bile değişse dikkatim dağılırdı. Bu yüzden çalışma masamda kesinlikle bir düzenim olmalı. Bir diğer faktör de kesinlikle planlı çalışmanız. Ders çalışmaya bir planla başlamak gerçekten işleri çok kolaylaştırıyor. Şöyle örnek vereyim: bende yazın ders çalışmak için plan yapmıştım ancak ders çalışmaya plansız başladığım için çok verim alamadım. Ancak okullar açıkken dershaneye başlamış ve dershanedeki hocamla birlikte ders planı oluşturmuştum ve gerçekten okul yoğunluğuyla birlikte harika verim almıştım kendi çalışmamdan. Bu bakımdan ders planı çok önemli.

Diğer bir nokta ise kendinizi sıkmamak. Haftada bir günü kendinize ayırın. Evet, sınavınız önemli olabilir ama sizde çok önemlisiniz. Sağlığınızı kaybettiğiniz zaman gireceğiniz sınavın da bir önemi kalmayacak. Bu yüzden kendinizi strese sokmamanızı istiyorum sizden çünkü stres bir çok problemin ana kaynağı olabiliyor. Bu sebeple haftanın bir gününü rahatlamak ve zihninizi boşaltmak için kendinize ayırmanızı tavsiye ederim.

Bu Reklamı Kapat

En başta söylediğim şeye tekrar değinmek istiyorum. Ders çalışmaya bir zorunluluk olarak değil hobi olarak yaklaşmayı deneyin. En basit örnekle şöyle diyeyim: Film izlemeyi çok severim. Boş vakit bulduğumda hep film izlerim. Ta ki Eğitim Filmleri dersini alana dek. Eğitim Filmleri dersinde bize izlememizin "zorunlu" olduğu filmlerin listesini vermişti hoca. Ve o ana kadar hobim olan film izlemek, zorunluluk işin içine girdiği için eziyete dönüşmüştü. Bunun her alanda böyle olduğunu düşünüyorum. Kaynağa eklediğim bağlantı da size yardımcı olabilir. İyi çalışmalar dilerim, sınavınızda başarılar.

8,990 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Verimli Ders Çalışma Yolları. (18 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
7
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et