Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hasan Hüseyin Varişli
Üye
3

Depremler bilinmeyen silahlarla insan üretimi olabilir mi?

Teknolojik birikimlerin üstüne yeni yeni keşiflerle henüz bizim bilemediğimiz bir seviyede denemeler ülkemizde yapılıyor olabilir mi. Örneğin;Yer kabuğu altında sıvı magmayakadar delik açıp ısıdan etkilenmeyen uzaktan kontrol edilip istendiği yerde patlatilabilecek bir teknoloji yakalanmış olsa ne derece etkili olabilir?
244 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Joseph Joestar
Komplo Teorilerinden Hoşlanmayan Üye

Bu konuda evrim ağacının videosu bulunmaktadır. Buradan bakılabilir. Videoda yazacaklarımın hepsinden bahsedilmi bilmiyorum ama bu durumu saçma kılan sebepler var.

1- Dünyada bilimle uğraşan tek bir organizasyon yok. Pek çok organizasyon, kurum, şirket, ülke, üniversite araştırmalar yapmaktadır. Böyle bir ortam içerisinde bilimde en ileri olan ülke-kuruluş her kim ise diğerlerinin öngörülerini tamamen aşacak kadar ileri olamaz. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri atom bombasını ilk kez kullanan devletti. Ancak diğer gelişmiş ülkeler de hem nükleer enerjinin kullanılabileceğinin hem de bununla bir bomba yapılabileceğinin farkındaydı. Amerika sadece en hızlısı oldu. Maddi imkanlar, bilim adamlarının nicelik ve niteliği, bunların halktaki karşılığı ve şans bilim ve teknolojide bazı ülkelerin öne çıkmasını sağlar. Ama o kadar da öne çıkmasını sağlamaz. Bir şeyin yapılıp yapılamayacağını anlamak kolay, planını projesini hazırlamak zor, uygulamak çok zordur. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilebileceği anlaşılmamıştır.

En azından konu hakkında uzmanlığı olanlarca anlaşılmamıştır. Uzmanlığı olmayan bazı kişiler nasıl oluyorsa anlamıştır. Uzmanların anlamayıp donanımsız kişilerin anlayabildiği şeylere komplo teorisi diyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

2- İddia sahipleri iddialarının ne kadar olağan dışı olduğunu anlayamıyor gibi görünüyor. Deprem yapabilecek silahlar uygulamada olduğu halde gizlenebiliyorsa daha neler neler gizlenebilir demektir. Bu durumda aslında depremler yapay olarak tetiklenebiliyor mu sorusundan çok daha önemli soruların öne sürülmesi gerekmektedir. Komplo teorisyenlerinin, ortaya sundukları teorilerin gerçeklikle çelişip çelişmedikleri umurlarında olmadığı için çoğu zaman ne dediklerini bile bilmezler. Örneğin düz dünyayı ortaya atmak ile dünya matriksmiş demek aslında aynı şeydir. Gene soru metninde yazılan cevaptaki şu an mümkün görünmeyen teknoloji gizli bir şekilde uygulanabiliyorsa bu bildiğimiz gerçekliğin büyük oranda yanlış olmasını gerektirir. Bu durumda hiçbir şeye güvenemeyiz. Belki bir tür Truman şovdasın? Olamaz mı? Çünkü çok fazla kişinin yalan söylüyor(hem de gayet sıkı bir şekilde) olması gerekiyor. Tüm bilim adamları, devlet görevlileri, belirli bölgelerin yerel halkları... Böyle bir yalan organizasyonunda olduklarının da başkalarınca anlaşılmıyor olması lazım.

3- Böyle bir teknolojinin ne kadar arzulandığının anlaşılmadığını düşünüyorum. Eğer bu mümkün olsaydı bunu bulmak ve uygulamak çok çok faydalı ve kârlı olurdu. Şu an İstanbul gibi dünyada tehlike altında bir sürü şehir var. Depremi beklemek yerine bu cıhazları getirir, şehri boşaltır, depremi gerçekleştirir en az hasarla bu işin içinden çıkardık. Bunun için on milyarlarca dolar ödeyebilirdik çünkü bırak hayati durumu maddi açıdan bile çok çok karlı bir iş olurdu. Böyle bir teknolojiyi, eğer mümkünse geliştirmemek için hiçbir sebep yok. Bu alan sıradan bilim adamları ve mühendisler için ''dokunma cıss'' denecek konu değil.

İnsanların aklı örüntü yakalamada oldukça iyidir. Ancak sırf örüntü bulmak doğru bir şey bulmak değildir. İllaki beynimiz noktaları birleştirir ama beynimiz bu noktaları doğru bir şekilde birleştirmek için eğitilmemişse saçmalamamız daha olasıdır. Beyni doğru eğitilmemiş kişi örüntü yakalamaya kalkıp ay tutulması gibi bir olayla da depremleri(veya herhangi bir şeyi) ilişkilendirebilir, gördüğümüz gemiyle de hatta beyni yanlış eğitilmiş birisi kendince günahlarla da ilişkilendirebilir. Siyasetle ilişkilendirebilir büyüyle lanetle ilikilendirebilir vs.

Bu konulara kafa yormak yanlış değil ama başta kendimiz olmak üzere doğruyu yanlışı ayırt edebilecek birinin veya birilerinin zihninden gelen bir fikirle karşılaşıp karşılaşmadığımıza dikkat etmeliyiz.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close