Puan Ver
1
Puan Ver

Denizin içinde (su üstünde) konuşurken neden ses sahile rahat duyulur?

Arkadaşlarıyla denizde konuşan kişinin sesi sahilde(kıyıda) oturan kişilere nasıl gelebiliyor? Aramızda 50m var ve ses hiç kırılmıyor!

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Su üstünde buharlaşma olduğu için hava normal havaya göre daha nemli ve yoğundur. Ayrıca atmosfer basıncı da en yüksek deniz seviyesindedir. Üstelik su yüzeyi karaya göre daha pürüzsüz ve yansıtıcı özelliğe sahiptir.

Su yüzeyine yakın noktaların hava sıcaklığı daha yüksek ve yoğun olması sebebiyle ses sıcak ve yoğun ortamlarda daha yüksek hıza sahip olmaktadır. Örneğin sesin havadaki yayılma hızı 342 m/sn iken demirde 5000 m/sn dir. Özellikle sıcaklığın hıza katkısı çok daha önemlidir.

Dolayısı ile su yüzeyinin hemen üzerinde yayılan ses hedefe çok daha rahat ulaşmaktadır.

Favorilerime Ekle
4

Kaynaklar

  1. sciencedaily
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Antik dünyada sanat ne idiyse, modern dünyada bilim de odur: ayırt edici özelliğimizdir. İnsan beyninde fayda, her zaman güzelliği takip eder.”
Benjamin Disraeli
Geri Bildirim Gönder