Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Denizin içinde (su üstünde) konuşurken neden ses sahile rahat duyulur?

Arkadaşlarıyla denizde konuşan kişinin sesi sahilde(kıyıda) oturan kişilere nasıl gelebiliyor? Aramızda 50m var ve ses hiç kırılmıyor!

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Su üstünde buharlaşma olduğu için hava normal havaya göre daha nemli ve yoğundur. Ayrıca atmosfer basıncı da en yüksek deniz seviyesindedir. Üstelik su yüzeyi karaya göre daha pürüzsüz ve yansıtıcı özelliğe sahiptir.

Su yüzeyine yakın noktaların hava sıcaklığı daha yüksek ve yoğun olması sebebiyle ses sıcak ve yoğun ortamlarda daha yüksek hıza sahip olmaktadır. Örneğin sesin havadaki yayılma hızı 342 m/sn iken demirde 5000 m/sn dir. Özellikle sıcaklığın hıza katkısı çok daha önemlidir.

Dolayısı ile su yüzeyinin hemen üzerinde yayılan ses hedefe çok daha rahat ulaşmaktadır.

Teşekkür
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. sciencedaily
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimde gerçek arayışı, ulusal sınırların ötesinde bir çabadır. Bizi nefretten, öfkeden, korkudan arındırır. İçimizde var olan en iyi şeydir.”
Arthur Eddington
Geri Bildirim Gönder