Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Demir Mazıcı
Demir Mazıcı
2,557 UP
Üye
2

Denizanaları tam olarak nasıl evrimleşti?

Denizanaları'nın evrimi birkaç gündür aklımı kurcalıyordu,internetten araştırdığımda beni tatmin etmeyen cevaplarla karşılaştım,biri bu konuda bana yardım ederse çok seviniri,şimdiden çok teşekkürler!
413 görüntülenme
Denizanaları tam olarak nasıl evrimleşti?
Denizanaları tam olarak nasıl evrimleşti?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ebru Tuba Ölçücü
evrimsel biyoloji araştırmaları

Denizanası, mercanları, deniz anemonlarını ve hidraları da içeren bir grup olan Cnidaria ( türkçe adıyla Knidliler) filumuna aittir. Cnidaria, dallanan en eski metazoan soylarından biridir ve grup, yaklaşık 500 milyon yıl önce önemli bir çeşitlenmeye uğramıştır. Mevcut hayvanların (insanlar dahil) %99'unu oluşturan bilateria'nın kardeş grubu olarak cnidaria'yı incelemek, karmaşık hayvan yaşamının evrimindeki önemli olaylara ışık tutabilir.

Bilaterialar hem karada hem de denizde başarılı olurken, cnidarians suda kaldı. Cnidarians arasında denizanası tartışmasız en aktif olanıdır: minimum miktarda enerji kullanarak yüzmek ve avlanmak, onları dünyadaki en verimli jet iticilerden biri yapar. Diğer cnidarianlara göre benzersiz yaşam tarzları, milyonlarca yıldır olumlu bir şekilde seçilen farklı genlere ve mutasyonlara yansıyor.

mesa

Muhtemelen 500 milyon yıl önce yaşamış olan diğer cnidarianlarla ortak bir atadan evrimleştiklerine inanılıyor. Cnidarians, evrimleşen en eski hayvan gruplarından biri olarak kabul edilir ve bu da denizanasını dünyadaki en eski canlılardan biri yapar.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. S. Y. &. H. K. J. Bhak, et al. On Biology The Giant Jellyfish Genome And The Evolution Of Hunting. (29 Mart 2019). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2024. Alındığı Yer: blogs biomedcentral | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close