Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Deadlift yapılırken hangi kaslar çalışmaktadır?

Deadlift, güçlü insanın gücünü gösterdiği egzersizdir

2
Selim Dönmez 1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Sırt, bilek, karın, bel, ön-arka bacak.

Sırt bölümüne Trapezlerde dahil.

Deadlift ile ilgili bir çok görüş ayrılığı var bazı hocalar zararlı bazıları ise zararsızdır yapabilirsiniz diyor aşağıya kaynak bıraktım karar vermek sizin elinizde.

Bana kalırsa Savaş Cebeci hoca haklı.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Savaş Cebeci Video
  2. Ağır Sağlam Video

Asıl hedeflenen kas grubu Erector Spinae'dir (https://exrx.net/Muscles/ErectorSpinae), bu kas grubu egzersiz sırasında omurganın pozisyonunu korumasını sağlar ve dengeleyici olarak görev alır. Ayrıca deadlift egzersizi boyunca Gluteus Maximus ve Adductor Magnus kasları kalçanın, Quadriceps ise diz ekleminin ekstansiyonunda görev alır. Hamstring kasları ise hareketin ilk yarısında dengeleyici, ikinci yarısında yardımcı olarak çalışır. Egzersiz sırasında başka hangi kas gruplarının nasıl çalıştığı ve egzersizin doğru yapılış şekli hakkında daha ayrıntılı bilgi için kaynakçaya göz atabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Not: Hekim, tıp öğrencisi ya da sporcu değilim, dolayısıyla yazdıklarım bir uzman görüşü olarak alınmamalıdır. Fitness ile ilgilendiğim dönem boyunca kendi araştırmamı yaparak bu bilgileri edindim.

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. ExRx.net Deadlift Analysis
  2. ExRx.net Barbell Deadlift
  3. ExRx.net Erector Spinae
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Milyonlarcası elmanın düştüğünü gördü; ancak sadece Newton 'Neden?' diye sordu.”
Bernard M. Baruch
Geri Bildirim Gönder