Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nisko Armah
Nisko Armah
6K UP
Üye
3

De Broglie dalga boyu Planck uzunluğundan küçük olabilir mi?

Fizikte Plack uzunluğndan daha kısa mesafe olamaz deniliyor ama deBroglie dalga formülünü uygulasak Planck uzunluğundan daha kısa dalga boyu çıkıyor. (h/m.v) den 1000kg'lık ve hızı 10000m/sn olan cismin dalga boyu yaklaşık 6,6.10 üzeri -44 metre çıkıyor. Plank uz.= 1,6.10 üzeri -35 metre
300 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

Olabilir, teorik olarak sonsuz küçüklükte dalga boyları elde edebilirsiniz ama bunu tespit edemezsiniz.

Planck uzunluğu ve benzer şekilde tanımlanan Planck enerjisi, Planck kütlesi , Planck zamanı gibi nicelikler elimizdeki fizik yasaları ile açıklayabileceğimiz evrene bir sınır koyuyor. Planck uzunluğundan daha küçük ölçeklerde neler olduğunu tespit edemiyoruz mesela. Tesbit edememenin ötesinde bu ölçekte halihazırdaki fizik yasalarımız çalışmıyor.

Buna en basit örnek olarak üniversite lisans kuantum fiziği bilgisi ile yapabileceğimiz bir hesap gösterebilir. Eğer bir parçacığı bir boyutlu uzayda Planck uzunluğundan daha küçük bir bölgeye hapsederseniz, konumundaki belirsizlik Planck uzunluğundan daha büyük çıkacaktır. Yani parçacığın mutlaka içerisinde olduğunu bildiğiniz bir bölgenin genişliğinden daha büyük bir belirsizlik...

Tüm Reklamları Kapat

Yine temel seviyede fizik bilgisine sahip birinin kolayca yapabileceği bir hesapla gösterilebilir ki, Planck uzunluğundan daha küçük bir mesafenin tespit edilebilmesi için kullanılacak olan ışığın dalga boyuna karşılık gelen enerji, 10^19 Giga elektron Volt mertebesindedir, yani Planck enerjisi mertebesinde. Bugün için ulaşabildiğimiz enerjiden çok çok daha büyük...

116 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close