Puan Ver
1
Puan Ver

Daha yavaş ilerlediği halde, dünya'nın güneş'i geçip etrafında dönmesi nasıl mümkün oluyor?

Hatta aynı hızda ilerlemeyen her cisim için birbirinden sürekli olarak uzaklaşmak kaçınılmaz değil mi? Burada niçin o gerçekleşmiyor?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bütün Güneş Sistemi aynı hızla galaksimizin merkezi etrafında yol alıyor. Güneşin kütle çekimi tüm sistemi peşinden sürükler. Dünyanın hızı, Güneşe göre düşüktür. Güneş saatte 709 000 km hızla yol alıyor, Dünya ise Güneşin etrafında 107 000 km yol alıyor. Yani Güneşin hızı neyse, sistemin hızı da odur.

Teşekkür Et
1

Kaynaklar

  1. Dünyanın Güneş etrafındaki hızı Cornell Universitesi
  2. How Fast Is Earth Moving? space.com
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gün boyu ilginç bir şey fark etmediyseniz, pek de iyi bir gün geçirmemişsiniz demektir.”
J. A. Wheeler
Geri Bildirim Gönder