Sorulara Dön
4
Ekonomi & Siyaset Bilimi

Dağdaki çobanla benim oyum bir mi?

Soruyu açıklamak istiyorum. Baba parası yiyen ve tek dersi lüks hayatı olan, bile bile eğitimsizliği “tercih” eden, cehaleti meşrulaştıran insanlar ile ülke adına karşılıksız veya düşük karşılıkla büyük hizmetler veren profesörlerin oyları bir mi? Bence değil. Iq ortalaması 90 olan (şempanze sınırı) bir halkın oy hakkı olmamalı.

3
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

İnsanlar arasında oy verme konusunda ayrımcılık yapılırsa bu cumhuriyet ve milli egemelik anlayışına ters düşer ayrıca halk oylama yapamayacaksa neden yönetici o halkı yönetsin ki? Evet birçok şeyin çoğunluğa göre seçilmesi saçmadır çoğunluk kararı mantıklı olan karar demek değildir ama bu konu farklı çünkü senin ülkeni ve seni yönetecek kişiyi sen seçmelisin çoğunluğa göre seçilmeli eğer seçilmezse birçok isyan ve protesto çıkacak ve yönetecek halkın bölünmeye başlayacak.

4
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Burda oy verme hakkını vermesini sağlayan en önemli şey; vergi. Vergisini verdiği sürece oy vermek o kişi için bir hak.

Oy vermeyi bir "yeterlilik testi" sonucu yaparsanız ve bunun sonucunda da kişinin oy verme hakkından ve dolayısıyla vergi verme yükümlülüğünden muaf olacağını söylerseniz; emin olun ister en zeki profesör ister en cahil insan, sırf vergi ödememek için kağıt üzerinde "şempanze" olmayı kabul eder.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

merhabalar Yusuf İğın

her ne kadar kendi geleceği için karar veriyor olsa "cahil" diye tanımlayabileceğimiz insanların oy kullanmalarını mantıklı bulmuyorum. çünkü bu "cahil" insanlar ya kulaktan dolma bilgiler doğrultusunda yada ateşli konuşmalar yapan kişilere oy atarlar.

demokraside hem seçmende hem de oy isteyen kişilerde belli başlı bilgi birikimleri olması gerekir. ekonomi, siyaset bilimi, iktisat bilimi, hukuk, sosyoloji, psikoloji, tarih, felsefe, beşeri coğrafya, sosyal politika, gazetecilik gibi alanlarda bilgili olması gerekir. bu yüzden 2 ihtimal var= 1. ihtimal herkes doğduğu andan itibaren cumhurbaşkanı olacakmış gibi eğitilmeli, 2. ihtimal oy hakkı olmamalı. bu devlet yöneticiliğini meclisteki bu devlet yönetimine kendini adayan insanlar tarafından seçilmeli.

demokrasiyle yönetilen bütün ülkelerin çok ta becerikli yönetilmediğini söyleyebilirim. Amerika Trump yönetiminde verilen yanlış kararları onarmakla meşgul, Almanya'da Merkel'in çok yanlış göçmen politikaları var, Rusya'da Putin çok fazla yasadışı işler yapıyor, Fransa Macron Müslüman azınlıkla sürekli çatışma halinde, İngiltere AB'den ayrılmasıyla büyük hata etti, Türkiye'den bahsetmek bile istemiyorum.

Çin'in yönetim şeklini beğeniyorum açıkcası. tek partili, oy kullanmak yok, yöneticileri konsey seçiyor. ÇKP başa geçti geçeli her yıl %10 gibi devasa büyümeler yaşamıştır, şu anda Dünya'nın yeni süper gücü desek yanlış olmaz. Çin'in de yanlış kararları ve hataları var Çin kusursuz demiyorum, yönetim şekilleri daha az hatalı diyorum ve meyvesini de alıyorlar.

239 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın