Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
8

Dağdaki çobanla benim oyum bir mi?

Soruyu açıklamak istiyorum. Baba parası yiyen ve tek dersi lüks hayatı olan, bile bile eğitimsizliği “tercih” eden, cehaleti meşrulaştıran insanlar ile ülke adına karşılıksız veya düşük karşılıkla büyük hizmetler veren profesörlerin oyları bir mi? Bence değil. IQ ortalaması 90 olan (Şempanze sınırı) bir halkın oy hakkı olmamalı.
1,619 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
275K UP
Düşünür

merhabalar Yusuf İğın

her ne kadar kendi geleceği için karar veriyor olsa "cahil" diye tanımlayabileceğimiz insanların oy kullanmalarını mantıklı bulmuyorum. çünkü bu "cahil" insanlar ya kulaktan dolma bilgiler doğrultusunda yada ateşli konuşmalar yapan kişilere oy atarlar.

demokraside hem seçmende hem de oy isteyen kişilerde belli başlı bilgi birikimleri olması gerekir. ekonomi, siyaset bilimi, iktisat bilimi, hukuk, sosyoloji, psikoloji, tarih, felsefe, beşeri coğrafya, sosyal politika, gazetecilik gibi alanlarda bilgili olması gerekir. bu yüzden 2 ihtimal var= 1. ihtimal herkes doğduğu andan itibaren cumhurbaşkanı olacakmış gibi eğitilmeli, 2. ihtimal oy hakkı olmamalı. bu devlet yöneticiliğini meclisteki bu devlet yönetimine kendini adayan insanlar tarafından seçilmeli.

Tüm Reklamları Kapat

demokrasiyle yönetilen bütün ülkelerin çok ta becerikli yönetilmediğini söyleyebilirim. Amerika Trump yönetiminde verilen yanlış kararları onarmakla meşgul, Almanya'da Merkel'in çok yanlış göçmen politikaları var, Rusya'da Putin çok fazla yasadışı işler yapıyor, Fransa Macron Müslüman azınlıkla sürekli çatışma halinde, İngiltere AB'den ayrılmasıyla büyük hata etti, Türkiye'den bahsetmek bile istemiyorum.

Çin'in yönetim şeklini beğeniyorum açıkcası. tek partili, oy kullanmak yok, yöneticileri konsey seçiyor. ÇKP başa geçti geçeli her yıl %10 gibi devasa büyümeler yaşamıştır, şu anda Dünya'nın yeni süper gücü desek yanlış olmaz. Çin'in de yanlış kararları ve hataları var Çin kusursuz demiyorum, yönetim şekilleri daha az hatalı diyorum ve meyvesini de alıyorlar.

374 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Melih Kaya
Melih Kaya
1,562 UP
Düşünür

Burda oy verme hakkını vermesini sağlayan en önemli şey; vergi. Vergisini verdiği sürece oy vermek o kişi için bir hak.

Oy vermeyi bir "yeterlilik testi" sonucu yaparsanız ve bunun sonucunda da kişinin oy verme hakkından ve dolayısıyla vergi verme yükümlülüğünden muaf olacağını söylerseniz; emin olun ister en zeki profesör ister en cahil insan, sırf vergi ödememek için kağıt üzerinde "şempanze" olmayı kabul eder.

Tüm Reklamları Kapat

106 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close