Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İlayda .
İlayda .
4,276 UP
Üye
3

CRISPR cas 9 yetişkinlerde uygulanabilir mi?

Crıspr teknolojisi İngiltere’de onaylandı . Peki embriyonun genetiğini belirlemede işe yararsa yetişkin bireyde de sizce uygulanır mı ? Ne gibi riskleri olabilir?
234 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Umut Karip
Umut Karip
126K UP
Araştırmacı, Okur, Yazar

Merhaba,

CRISPR-Cas9 teknolojisi sadece spermde, yumurtada veya fetüste kullanılabilen bir gen düzenleme yöntemi değildir. Dolayısıyla evet, yetişkinlerde de uygulanabilir. Bu teknoloji sayesinde şunlar mümkün hale gelir:

 • Kalıtsal hastalıkların tedavi edilebilir.
 • Yaşlılıktaki yaşam kalitesi arttırılabilir.
 • HIV gibi virüslerin insan hücrelerine bağlanması engellenebilir. Bu diğer virüsler için de geçerli olabilir.

Tabii ki bu faydalar bunlarla sınırlı değildir. Düşünün, bütün genomumuz elimizde ve onda istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. Ancak, yapabilir miyiz?

Tüm Reklamları Kapat

Bu teknoloji istediğimiz değişiklikleri yapmamıza olanak sağlar ancak istenmeyen mutasyonların oluşmasına da sebep olabilir. Pleitropi, bir genin fenotipte birden fazla değişiklik oluşturması demektir. Örneğin HIV virüsünün hücrelere bağlanmasını engelleyen bir değişiklik yaptığımızda istemediğimiz çok büyük bir değişiklik de ortaya çıkabilir. Ayrıca bu teknolojinin gen ifadesinin değişmesine ve hasar birikimine sebep olabileceği bulunmuştur.[2] CRISPR-Cas9 teknolojisinin en tehlikeli riski budur.

İnsan bebekleri üzerinde yapılan bir araştırmayı konu alan bir Evrim Ağacı videosu mevcut, izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hoşça kalın.

Kaynaklar

 1. O. Özer. Crispr Gen Düzenleme Yöntemi Nedir? Crispr-Cas9 Sistemini Kullanarak Genleri Nasıl Düzenleriz?. (27 Temmuz 2014). Alındığı Tarih: 13 Mart 2024. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.407. | Arşiv Bağlantısı
 2. L. Yang, et al. (2023). Crispr/Cas9 Gene Editing System Can Alter Gene Expression And Induce Dna Damage Accumulation. Genes, sf: 806. doi: 10.3390/genes14040806. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close