Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Covid19'u hafif ya da orta şiddette geçirenler üzerinde hastalığın kalıcı bir etkisi var mı?

Hastalığı şiddetli geçirmeyenlerde belli organların(ör: akciğer, böbrek) kalıcı olarak zarar gördüğü ve hastalık sonrası bu organların sağlıklı bir şekilde çalışamadığına dair bilgi var mı? Aynı zamanda basketbolcu rudy gobert tat ve koku alamadığını söylemiş. Bu hasarların kalıcı olup olmadığını biliyor muyuz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu konuda doğru cevabı önümüzdeki aylar hatta yıllar içinde alacağız. Şu an için özellikle Avrupa'da salgının pik dönemine yeni geldiğini düşünürsek bu soruya cevap vermek için çok erken demek doğru olacaktır. Solunum yolu enfeksiyonlarında koku ve tat alma duyularında değişimler gözlenebilir. Bu etkilerin çoğu geri dönüşlüdür. Özellikle hastalığı hafif geçiren kişilerde uzun dönemli bir sekel kalması beklenmese de yine de net bir cevap vermek için şu an yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu hastalığın korkulan uzun dönemli yan etkileri başta akciğerlerde olmak üzere verebileceği organ hasarları olacaktır. Özellikle akciğer kapasitesinin azalması uzun dönemli ortaya çıkabilecek ciddi sorunlar olabilir. Ancak yeniden başa dönecek olursak, bu öngörüde bulunmak için şu an çok erken.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlük talebi bulaşıcıdır.”
Robin Morgan
Geri Bildirim Gönder