Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Covid-19 virüsüne karşı epilepsi hastaları risk grubunda mıdır?

Belki de dünyada en çok rastlanan kronik hastalıklarından olan epilepsi hastaları covid-19 virüsüne karşı risk grubunda mıdır? Evet çok yeni bir virüs bir çok şeyi bilinmiyor fakat bu konu ile ilgili bir araştırma var mıdır? Herkese teşekkürler...

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Epilepsi hastalığına sahip olan bireylerin COVID-19 virüsüne yakalanma ihtimalinin yüksek olduğuna veya yakalanması halinde prognozun kötüye gideceğine dahil çalışma bulunmamaktadır, bazı antiepileptik ilaçların kullanılmasının COVID-19 virüsüne yakalanma ihtimalini arttırdığına dahil bir iddia mevcut olmamakla birlikte çoğu nöbet ilacının bağışıklık sistemi üzerinde etkisi olmasa da epilepsi hastalığına sahip bireylerin ayrı kronik ve ek bazı hastalıklara sahip olmalı halinde ve bağışıklık sistemini etkilediği düşünülen ilaçlar kullanılması durumunda daha fazla dikkat etmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Genellikle diyabet, akciğer hastalıkları (KOAH,LAM) ve bağışıklık sistemini ciddi harap eden her türlü hastalık yeni Corona virüsünde risk faktörü olarak yer almaktadır, epilepsi hastalığını bu kategoride değerlendiren herhangi bir kaynak bulunmamaktadır, bazı virüs enfeksiyonları özellikle yüksek ateşe sebebiyet verenlere yakalanma sonucu ciddi stres durumunda nöbetlerin tetiklenme ihtimali artsa da nöbet ilaçlarının kullanımına dikkat edilmesi halinde bu durumun çok düşük bir ihtimal olarak kalacağı ve epilepsi hastalığına sahip kişilerin mevcut durumda asla ilaçlarını bir uzmana görünmeden kesmemeleri, stres artıran durumlardan kaçmaları, hijyen ve sosyal mesafeyi korumaları tavsiye edilmektedir.

Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Amerikan Epilepsi Vakfı Epilepsi hastalığına sahip bireylerin COVID-19 virüsü hakkında bilmesi gerekenler
  2. NTV Hastalığın tetiklenme ihtimali olan durumlar

COVID-19 virüsü ile kast edilen COVID-19 hastalığa neden olan SARS-CoV-2 virüsüdür. COVID-19 hastalık durumu olan enfeksiyonu tanımlamak için kullanılır, SARS-CoV-2 virüsün adıdır, yanlış anlaşılmasın

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öldürmenin kötü olduğunu göstermek için neden öldüren insanları öldürüyoruz?”
Holly Near
Geri Bildirim Gönder