Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Covid-19 veya Biontech aşısı Mukormikoz (Kara Mantar) Hastalığını tetikliyor mu?

Biontech aşısının da koronanın da kara mantar hastalığını tetiklediğine dair varsayımlar okumuştum. Yakın zamanda biontech aşısı olmayı planlıyorum ama kara mantarın Türkiye'de artan vaka sayıları beni biraz korkuttu.

1
169 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sosyal medyada bazı kullanıcılar, kara mantar hastalığının Covid-19 aşıları bağışıklığı düşürdüğünden arttığını iddia ediyor. Fakat bağışıklık sistemini zayıflatan aşılar değil, Covid-19’un kendi. Başkaları tarafından kullanılmış kontamine oksijen ekipmanının kullanılmak zorunda kalması ile Covid-19 tedavisinde kullanılan bağışıklık baskılayıcı steroid ilaçlar da riski büyütüyor. Hindistan’da aşılama oranı 6 Haziran 2021 itibariyle yüzde 13,28.

Yani Covid-19’un yayılması ile kara mantar hastalığı arasında bir korelasyon var, ancak doğrudan bir sebep sonuç ilişkisi yok. Bu hastalığa Covid-19 ya da aşıları neden olmuyor. Bazı bilim insanları, şiddetli Covid-19'un vücudun bağışıklık tepkisini zayıflatabileceğini de söylüyor. Kara mantar enfeksiyonu teşhisi konan 23 hastanın Covid-19 geçmişi olduğunu ortaya koyan bir çalışma var.

Health Line’a konuşan uzmanlar, Hindistan’da Covid-19 vakalarındaki beklenmeyen artış için yeterli hazırlık olmaması, aşı etkinliği hakkında yanlış bilgilendirme olması ve yılın kitlesel toplantılarla dolu bir döneminde gevşetilen Covid-19 kısıtlamalarının mevcut sağlık acil durumuna büyük ölçüde katkıda bulunduğunu söyledi.

Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi, Covid-19'lu hastalarda kara mantarın taranması, teşhisi ve yönetimi için kılavuzlar yayınladı. Covid-19 hastalarında mukormikoz artışına atfedilen en yaygın nedenler, kontrolsüz diyabet, bağışıklığın düşmesi ve yoğun bakım ünitesinde uzun süreli kalışlar olarak belirtiliyor.

Bir başka çalışma da diyabetik geçmiş ve bağışıklığın düşük olduğu durum hastayı hem ciddi Covid-19 hem de mukormikoza duyarlı hale getirdi.

161 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • S.Yellahi. Is A Sore Throat A Typical Symptom Of Covid-19?. (07 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: healthline | Arşiv Bağlantısı
  • M.Jeong. Covid-19 Increases Black Fungus Infection Risk In India. (26 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: medicalnewstoday | Arşiv Bağlantısı
  • S Sharma , M Grover , S Bhargava , Samdani ile ve T Kataria, et al. (2021). Post Coronavirus Disease Mucormycosis: A Deadly Addition To The Pandemic Spectrum. Cambridge. doi: 10.1017/S0022215121000992. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et