0

Covid-19 sizce doğanın insan nüfusunun çokluğuna karşı yaptığı bir şey mi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar,

Aslında cevap çok basit HAYIR. Peki neden? Öncelikle doganın ve evrenin bir bilinci yoktur. Yani bir amaci da olamaz. Kosmosun amacının insanoğlunu var etmek olmadığı gibi doğanın da amacı insanlığın nüfusunu dengelemek değil.

Bu tür problem ve sorularda doğayı ele alırken Amaç-Sonuç değil Sebep-Sonuç ilişkilerine odaklanmalıyız.

Bu virüsün yayılmasında elbette insan nüfusunun dengesizce artması sebepler arasında Çünkü insanların nüfusunun artması doğa ve diğer hayvanlarla olan etkilesimimizi arttırıyor. Ve bu virüsün mutasyonlarla insan ırkı üzerinde etkili hale gelme olasiliginı arttırır..

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Bu ne ilk salgındır ne de son olacaktır. Doğa bunu daha önce de yapmıştır. Kimileri bunu doğanın nüfus dengeleme politikası olarak görür kimileri de bazı hatalardan kaynaklanan "bilgisayar virüsleri" gibi.

Dünya'nın nüfusu her geçen gün artıyor. Dünya'nın artan nüfusa dayanabileceği veya kaynakların herkese yetip yetmeyeceği meçhul. Hemen hemen çoğu bölgede salgınlara rastlanmıştır. Bunun sebebinin insan çokluğu olup olmadığı henüz kesin olarak bilinmiyor. İnsan sayısı az olsaydı yine bu salgınlar olur muydu bilemiyoruz. Burada tahminler ve varsayımlar devreye giriyor. Ben bu yüzden nüfusun sebep-sonuç zinciri içerisinde doğal olarak dengelendiği kanısındayım.

Salgınların sebep olduğu can kaybına baktığımızda milyonları aştığını görüyoruz. Örneğin insanlık tarihindeki en ölümcül salgın kara vebadır. Yersinia pestis isimli bir bakterinin sebep olduğu büyük ölçekli bir salgındır. Yalnızca 14. yüzyılda yaklaşık 200 milyon kişinin ölümüne sebep olmuştur. Ne tesadüftür ki Çin ve Orta Asya'da başlamıştır.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku